Teroristé komunikovali přes PlayStation, míní expert
Herní konzole - ideální šifrování?
Přestože jsou teroristé především náboženští fanatici, i oni sledují nejnovější výdobytky západní techniky. Podle experta na elektronickou komunikaci Jamieho Bartletta, který poskytl rozhovor rozhlasu Deutsche Welle, je pravděpodobné, že spolu před útoky komunikovali pomocí oblíbené herní konzole PlayStation 4. Hned po útocích na navíc naznačoval i belgický ministr vnitra. Konzole totiž umožňuje šifrovat zprávy tak, že jsou téměř neproniknutelné.
Barlett hned v úvodu rozhovoru upozornil, že od útoku uteklo teprve několik dní a není proto jisté, jak se všechno seběhlo. Zdůraznil ale, že teroristé po odhaleních Edwarda Snowdena do značné míry změnili strategii a v současné době sázejí především na nejrůznější aplikace a konzole, které umí relativně efektivně šifrovat elektronickou komunikaci.
Čtěte také: Vzkazy ve ‚střílečce‘? Teroristé mohli využívat Playstation
Jednou takovou konzolí, kterou teroristé podle Barletta pravděpodobně použili i v případě pařížských útoků, je PlayStation 4. Ten totiž umožňuje uživatelům komunikovat tak, že kromě odesílatele a příjemce se text zprávy komukoliv jinému zobrazí jen jako nepřehledná změť znaků, která nedává smysl.
Na otázku, jestli tím výrobci elektroniky nepomáhají extremistům však Barlett odpověděl, že nikoli. Upozornil na skutečnost, že po kauze Snowden se extrémně zvýšily nároky uživatelů na své soukromí v kyberprostoru. Výrobci elektroniky proto jen vyšli vstříc poptávce, když své výrobky vybavili funkcí šifrované komunikace.
V rozhovoru pro Deutsche Welle proto zdůraznil, že zpravodajské služby do budoucna budou muset přehodnotit svoji strategii ve vztahu k terorismu a začít se navracet k tradičním formám špionáže a kontrašpionáže jako je například infiltrace teroristických buněk příslušníkem tajné služby nebo instalace prostorových odposlechů.
Zároveň poukazuje na to, že bezpečnostní složky by měly brát šifrování jako fakt a smířit se s tím, že existuje. Upozorňuje zejména na to, že šifrování má i své výhody – kdyby obyčejní lidé komunikovali šifrovaně, do značné míry by to snížilo míru kyberkriminality. Za její potírání se přitom ročně utrácí nemalé částky. Kdyby lidé lépe chránili svou elektronickou komunikaci, policie by podle Barletta mohla ušetřené peníze investovat do boje proti terorismu.