Nadace chce přivézt 150 uprchlíků. Postaráme se o ně, říká
Pomoc z Česka
Od státu nic nechceme, o uprchlíky se postaráme sami, slibuje nadační fond Generace 21, který se snaží do České republiky dostat 152 syrských a iráckých běženců. Celou operaci hodlá zorganizovat sám, od přepravy migrantů z Blízkého východu letadlem až po ubytování u dobrovolnických rodin a jejich integraci do české společnosti. Od vlády potřebuje jen jediné – povolení k pobytu.
Organizace má jasnou představu – získat od české vlády povolení pro vstup a pobyt imigrantů, vše ostatní už bude probíhat v její vlastní režii. „Disponujeme nabídkami od dobrovolníků na ubytování několika stovek těchto uprchlíků,“ uvedl pro server Echo24.cz jednatel společnosti Jan Dezort s tím, že se jedná většinou o křesťanské komunity a farnosti. S nabídkami se jim však ozývají i jednotlivci a některé obce.
Nejde však jen o ubytování, hlásí se i dobrovolníci, kteří chtějí uprchlíkům pomoci s integrací v místní společnosti nebo nalezení práce. Potřebné finanční prostředky pak organizace získává od dárců i zahraničních nadací, které přislíbily významnou peněžní podporu.
Kdo bude na seznamu 152 lidí figurovat, určovali organizátoři v kooperaci s pracovníky uprchlických táborů z kurdského Erbílu, kde se v současnosti běženci z Iráku a Sýrie nachází. Snažili se vytipovat ty nejpotřebnější rodiny, sirotky a vdovy s dětmi. Pouze tři lidé na seznamu jsou jednotlivci – ve všech případech ženy.
Čtěte také: Česko přijme během dvou let 1500 uprchlíků, rozhodla vláda
„Na seznamu jsou lidé jako my – ředitel školy, stavební inženýr, veterinář nebo řemeslníci,“ zdůraznil Dezort s tím, že se často jedná o vysokoškolsky vzdělané nebo vyučené osoby. Právě ty mají potenciál úspěšné integrace i přínosu pro Českou republiku, která deklarovala zájem vybírat si uprchlíky sama.
Fond Generace 21 se inspiroval u spřátelené polské iniciativy Fundacja Estera, která s polskou vládou vyjednala přijetí 1500 uprchlíků. Z libanonského Bejrútu nyní organizace na vlastní náklady přepravuje migranty letadlem do Polska, první z nich jsou již na území našich severních sousedů a ubytovávají se zde v dobrovolnických rodinách.
Čtěte také: Uprchlíci vyřeší porodnost? Bělobrádek se brání smyšlenému výroku
Kdy by mohla podobná operace proběhnout i u nás, zatím není jasné. Vláda ve středu deklarovala, že je ochotná přijmout v příštích dvou letech 1500 běženců, 400 z nich z oblastí Kurdistánu a Jordánska. Česká organizace nyní hodlá s vládou jednat, aby právě do tohoto počtu seznam 152 lidí zahrnula. „Pokud se to nepodaří, budeme s vládou jednat o jiném řešení,“ řekl Dezort, který nedávno projekt nadačního fondu prezentoval v Poslanecké sněmovně. Se značně pozitivním ohlasem, dodal.
Česká vláda ale ještě chce s Evropskou unií vyjednávat o tom, jak bude fungovat vracení uprchlíků, kteří se žádostí o azyl v Česku neuspějí. Pokud by se prokázalo, že představují bezpečnostní riziko, hodlá si česká vláda vymínit právo veta. Hodlá se také zasadit o lepší zajištění hranic schengenského prostoru jižních států, především Řecka a Itálie.