Vydávání Babiše do rukou policie začalo
Vydá sněmovna Babiše a Faltýnka?
Sněmovní mandátový a imunitní výbor přerušil jednání o policejní žádosti o vydání předsedy hnutí ANO Andreje Babiše a prvního místopředsedy hnutí Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání. Znovu se sejde 30. srpna, na kdy jsou pozvání i Babiš a Faltýnek. Výbor pozval i městského státního zástupce a policejního vyšetřovatele.
Policie chce oba poslance obvinit v souvislosti s padesátimilionovou dotací na stavbu farmy Čapí hnízdo. Babiš označil celou kauzu za vylhanou a připravenou na politickou objednávku. V rozhovoru pro Aktuálně.cz používal výrazy jako prasárna, výmysl či zkorumpovaný systém.
Dnešní jednání, které trvalo téměř dvě hodiny bylo podle členů výboru jen oficialitou. „Určili se zpravodajové, kterými jsou Jiří Dolejš (KSČM) a Stanislav Humpl (ČSSD),“ řekla krátce po jednání novinářům předsedkyně výboru Miroslava Němcová (ODS). Zároveň řekla, že chce, aby výbor do 5. září, kdy začne zasedat sněmovna, vydal doporučení.
Ještě před jednáním výboru se místopředseda Martin Plíšek vyjádřil ke slovům poslance hnutí ANO Romana Procházky, který se vyjádřil, že jednoznačně bude požadovat výslechy vyšetřujícího policisty a státního zástupce, kteří věc řeší a že si bude chtít vyžádat celý spis. To již dříve médiím řekl i Andrej Babiš.
Výbor o vydání spisu požádal a je otázkou, zda mu ho policie poskytne. „To je věc na dozorové městské státní zastupitelství v Praze. Pakliže paní předsedkyně tu žádost dostala, pak je možné to s ním konzultovat a to je oprávněno buď povolit, nebo nepovolit nahlédnutí,“ dodal Plíšek s tím, že pozván může být i státní zástupce, pokud k tomu bude důvod.
Po jednání to znovu zopakoval jeden ze zpravodajů. „Vše záleží na tom, jestli se nám státní orgány rozhodnou zpřístupnit spis. Nás zajímá jediná roviny, a to rovina politické imunity. Můžeme mít i zájem, jak probíhala prověrka ze strany státního zastupitelství,“ řekl po jednání novinářům Jiří Dolejš.
Miroslava Němcová po jednání řekla, že výbor vyhoví Babišovi a Faltýnkovi a dá jim možnost, aby se se žádostí seznámili, ale až po souhlasu státního zástupce. „Pokud dostaneme souhlas, tak je o tom budeme informovat a budou se s ním moci seznámit na mandátovém a imunitním výboru, nebudou ho moci odnášet či kopírovat,“ dodala Němcová.
Rozhodnout se musí do 5. září
Konečné rozhodnutí o vydání obou poslanců bude na dolní komoře jako celku. Záležitost by měla řešit na schůzi, která začne 5. září.
Babiše chce policie podle médií stíhat pro podezření z dotačního podvodu a pro poškození finančních zájmů Evropské unie. Faltýnek je podezřelý z dotačního podvodu ve formě účastenství.
Bývalý ministr financí Babiš a předseda poslanců hnutí Faltýnek čelí trestnímu oznámení v souvislosti s Čapím hnízdem od sklonku předloňska. Farma patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova Agrofertu. Poté změnila formu vlastnictví, a nebylo tak možné dohledat jejího majitele. Díky změně získala padesátimilionovou evropskou dotaci. Loni Babiš řekl, že v té době vlastnili farmu jeho dvě dospělé děti a bratr jeho partnerky, nynější manželky Moniky Babišové.
Po několika letech, kdy farma dodržovala dotační podmínku, se vrátila do skupiny Agrofert. Skupinu Babiš letos převedl kvůli novele zákona o střetu zájmů do svěřenského fondu.
Sněmovna rozhodovala v nynějším volebním období zatím celkem o sedmi poslancích, které chtěla policie stíhat. V jednom případě byl verdikt záporný.