Kiska: Média vyrábí z teroristů celebrity
TERORISMUS V EVROPĚ
Série vražedných útoků v Německu, terorem zmítaná Francie, všudypřítomná hrozba dalších neštěstí. Evropa zažívá náročné časy. K tématu terorismu v Evropě se pro slovenský deník SME vyjádřil tamní prezident Andrej Kiska. „I já ráno přicházím s obavou k počítači, co se kde stalo,“ přiznal.
Čtěte také: ‚Kotleba je fašista.‘ Prezident Kiska ostře pojmenoval vůdce krajní pravice
Jedním z často skloňovaných témat diskusí je, jak strach z terorismu mění společnost. „Je to zvláštní fenomén, ve kterém teď žijeme. Po útoku ve francouzské Nice jsem si vzpomněl na Olgu Hepnarovou, která v roce 1973 nasedla do dodávky a zabila osm lidí. Tito narušení jedinci byli vždy a vždy také budou. Dnes je to jiné v tom, že se nemocní a frustrovaní lidé, kteří si neumí najít své místo ve společnosti, snaží omluvit své činy náboženstvím,“ řekl Kiska.
Tématem je i způsob, jakým média o útocích a útočnících informují. Vytváří média z teroristů v jejích očích „hrdiny“? „Nebezpečná stránka tohoto fenoménu je, že se z nich stávají celebrity. Všude se o nich píše. Média dělají z těchto lidí negativní celebrity, kteří se stávají vzorem pro další vyšinuté jednotlivce,“ stěžoval si. „S velkým zájmem jsem zaregistroval stanovisko některých francouzských médií, která nebudou zveřejňovat jména a fotky teroristů,“ dodal.
Pokud jde o postoj k migrační krizi, tam má Kiska opačný názor než předseda vlády Robert Fico. Tedy nespojovat tuto krizi s krizí terorismu v Evropě. Podle Kisky řada politiků toto zjednodušené spojení přímo podporuje. „Paradoxně drtivou většinu útoků spáchali lidé, kteří již dlouhodobě žili v Evropě,“ řekl Kiska s tím, že jedním z hlavních úkolů je nastavit pravidla tak, aby se lidé dokázali integrovat. Pokud se stát rozhodne někoho přijmout, musí takový člověk podstoupit důkladnou kontrolu.