Zemřel zraněný bratr Omrana, který se stal symbolem bojů v Aleppu
Syrská válka
Záběry malého chlapce Omrana sedícího v sanitce po bombardování obletěly tento týden celý svět. Pětileté dítě z bombardovaného Aleppa se tak během okamžiku stalo symbolem války v Sýrii. V tichosti a bez jakéhokoliv zájmu médií mezitím zemřel jeho starší bratr Ali na následky svých zranění po stejném bombardování. Zprávu přinesl deník The Telegraph.
Krátce po dopadu bomby z ruského letadla se na místo neštěstí začali sjíždět záchranáři. Z trosek domu vynesli postupně čtyři děti a tři dospělé. Mezi nimi také členy rodiny Omrana Dakníše. Omranův starší bratr si v době bombardování hrál s ostatními dětmi na ulici. Po pár dnech v nemocnici ale svým zraněním podlehl a stal se tak jedním z 50 000 dětí, kterým válka vzala život. Zprávu oznámil dědeček obou bratrů.
Omran's older brother Ali, dies of wounds after being targeted by Regime/Russian airstrikes in Aleppo. #Syria pic.twitter.com/NEy0P3Y80Q
— Situation Nine (@situation_nine) 20. srpna 2016
Syrský aktivista Kenan Rahmání říká, že se jedná o každodenní realitu. „Omran se stal celosvětovým symbolem utrpení v Aleppu. Pro většinu lidí je právě on tím symbolem. A Ali je realita. V Sýrii nemá žádný příběh šťastný konec,“ řekl Rahmání. Poslední tvrdé boje o Aleppo si jen za jeden měsíc vyžádalo 142 mrtvých dětí.
Podle doktora Zahera Sahloula mění válka i myšlení dětí. Všiml si toho na jednom obrázku od sedmiletého chlapce z Aleppa. Na něm jsou helikoptéry, které shazují barelové bomby. Na zemi jsou mezitím mrtví lidé a pozůstalí. Oproti smutným a plačícím živým lidem jsou oběti spokojené a usmívají se. „Svým způsobem si myslí, že děti které umřou, jsou pak na lepším místě, než když žijí,“ řekl Sahloul. „Taková je dětská realita v Aleppu a na ostatních místech,“ uvedl doktor.
Čtěte také: Nový symbol války v Sýrii: zkrvavená smutná tvář pětiletého Omrana
Od začátku války v roce 2011 zemřelo už minimálně 300 tisíc lidí. Číslo se ale každým dnem zvyšuje. Město Aleppo je rozdělené na část kontrolovanou vládou a oblast ovládanou povstalci. V uplynulých měsících se stalo terčem intenzivních bojů. Ve východní části města uvázlo bez přístupu k zásobování přes 200 tisíc lidí. OSN dlouhodobě usiluje o dojednání mimořádného příměří, ale zatím se to nepodařilo. Ruské ministerstvo obrany nicméně ve čtvrtek oznámilo, že je Moskva ochotná podpořit návrh OSN na každotýdenní 48hodinové humanitární příměří ve městě. Poprvé by boje mohly být zastaveny již příští týden.