V Česku vyšel Hitlerův Mein Kampf. Je z něj bestseller
NOVÉ
Na pulty českých knihkupectví se v druhé polovině dubna dostala „bible nacismu“ Mein Kampf Adolfa Hitlera. O silvestrovské půlnoci totiž vypršela platnost autorských práv. Nakladatelství Naše vojsko, které knihu vydalo, nejdříve váhalo. Podle prvních čísel se ale jednalo o ekonomicky dobrý krok, o titul mají zákazníci velký zájem. Podle odborníka na extremismus Miroslava Mareše vydání devadesát let staré knihy společnost neohrozí.
Jeden ze základních dokumentů nacistické ideologie se v České republice začal prodávat 20. dubna. Za sebou má tedy více než dva týdny prodeje a jak ukazují údaje o prodeji, zájem o něj čeští čtenáři mají. „Mein Kampf patří k nejprodávanějším. V 17. týdnu dokonce obsadil první příčku,“ uvedla pro server ECHO24 Eliška Chaloupecká z obchodního oddělení nakladatelství Pavel Dobrovský Beta s.r.o., které zajišťuje výhradní knižní distribuci pro velkoobchodní zákazníky.
Vysoká čísla si pochvaluje i e-shop nakladatelství Naše vojsko, které knihu vydalo. „Když za prvních čtrnáct dní prodáte deset tisíc výtisku, tak je to úspěch. Prodává se to,“ uvedl pro server ECHO24 ředitel nakladatelství Emerich Drtina, který je také autorem jedné z předmluv.
O bestselleru se na českém trhu přitom hovoří již v případě, že se knih prodá deset tisíc výtisků. Pro představu mezi nejprodávanější české autory patří Michal Viewegh, který je schopný ročně prodat přes sto tisíc kusů titulů.
Internetové knihkupectví Knihy ABZ zatím hovoří o normálním prodeji a poptávku neoznačuje za velkou, nicméně už teď je jisté, že zákazníci z koupě titulu strach nemají.
Obavy z extremismu
V současné době se hodně mluví o extremizaci společnosti. Příkladem může být nasprejování nacistické symboliky na pražské podniky, které se připojily k takzvané HateFree zóně a veřejně vystupovaly proti nenávisti ve společnosti. Vydání titulu, který ve 30. letech minulého století vedl k vzedmutí extremismu, by tak mohlo provázet obavy.
Čtěte také: Útok na multikulturní podniky. Vandalové na ně nastříkali nacistické šifry
Ty jsou ale podle odborníka na extremismus Miroslava Mareše z Masarykovy univerzity v Brně zbytečné. „Myslím si, že společnost by měla být již natolik odolná, že vydání devadesát let staré knihy by ji nemělo ohrozit,“ uvedl pro server ECHO24. Českou verzi si podle něj mohl každý, kdo chtěl, stejně najít na internetu už dříve.
„Nemyslím si, že kniha má dnes sama o sobě potenciál někoho přivést k neonacismu. Ale samozřejmě lidé, co už nedemokratickým ideám věří, si v ní mohou najít potvrzení pro svoje názory. A naopak ten, kdo je demokraticky smýšlejícím člověkem, v ní může najít zdroj pro pochopení zdrojů extremistických myšlenek,“ dodal Mareš.
Že by mohla by mohla být kniha pro dnešního čtenáře naopak poučná, si myslí i Drtina: „Myslím, že by si to měl každý přečíst. Dneska to je dokument, který je zastaralý, ale na tuhle dobu aplikovatelný,“ uvedl. U popisu knihy na e-shopu nakladatelství je nicméně jasně uvedeno, že zákazník koupí stvrzuje, že si ji pořizuje pouze pro studijní účely.
Strach tiskařů i knihkupců
S vydáním titulu na začátku váhalo i samo nakladatelství Naše vojsko. „Váhali jsme, samozřejmě jsme váhali, a proto také vznikly nějaké předmluvy. Ale hovořil jsem o tom s panem Sokolem a ten mi řekl, že v tom nevidí problém,“ popsal pro ECHO24 Drtina. Advokát Tomáš Sokol je autorem další předmluvy, kterou je vydání opatřeno. Třetí poté napsal Český svaz bojovníků za svobodu.
O váhavém postoji hovořila i Chaloupecká z Knihy Dobrovský. „Neměli jsme moc předobjednávek. Knihkupci byli spíše zdrženliví, nejspíš čekali na ohlas okolí,“ uvedla. S negativním postojem se setkal Drtina i u tiskařů. „Některé tiskárny nám to dokonce nechtěly vydat,“ uvedl.
Připomněl přitom událost ze začátku dubna, kdy nejmenovaný Čech objednal tisk 15 tisíců kusů knihy Mein Kampf určených pro slovenský trh. Slovenská národní a kulturní instituce Matice slovenská ale objednávku zrušila, protože to považovala za propagaci Adolfa Hitlera.
Zájem o vydání přitom podle Drtiny přišel od samotných zákazníků. „Ten podnět přišel od lidí. Protože vydáváme vojenskou literaturu, tak se nás na to ptali,“ vysvětlil Drtina. Poté nabídla vydání nakladatelství německá agentura, která dílo připravila pro německý trh, a bylo podle Drtiny rozhodnuto.
Před patnácti lety se přitom jiným vydáním knihy Mein Kampf zabývaly i české soudy. Vydavatel Michal Zítko totiž v roce 2001 vydal originální text Hitlerovy knihy ve stotisícovém nákladu a většinu z něj prodal. Poté čelil obžalobě z propagace nacismu a dostal i tříletý podmíněný trest, který zrušil až v roce 2005 Nejvyšší soud po Zítkově dovolání.
Hitler napsal dílo Mein Kampf v roce 1924 v německé věznici po neúspěšném pokusu o puč. V knize formuloval základy nacistické ideologie, která prosazuje stát řízený nejvyšším vůdcem a nadřazenost jedné rasy oprávněné porobit si a likvidovat rasy ostatní. V roce 1943 bylo v Německu na deset milionů výtisků knihy.