Islamisti přes Turecko rozprodali památky za 200 milionů dolarů
Byznys Islámského státu
Teroristům z Islámského státu se v minulém roce podařilo získat 200 milionů dolarů za prodej vzácných artefaktů, které vyrabovali z antických chrámů v obsazených městech. Většina z nich pocházela z nedávno osvobozené Palmýry. Takovéto položky putovaly podle zjištění ruských vyšetřovatelů do Turecka, kde je islamisté nabízeli dále na černém trhu, píší Fox News.
Při svém pobytu v Palmýře vyrabovali teroristé některé nejznámější chrámy tohoto města. Jejich řádění tak neunikl například vítězný oblouk, zbudovaný Římany před více než 1800 lety, nebo podobně starý amfiteátr. Odtud je islamisté převezli do Turecka, kde je mohli nabízet zájemcům na černém trhu.
„Hlavní centrum pašování předmětů kulturního dědictví je turecké město Gaziantep. Tam bylo ukradené zboží prodáváno na nelegálních aukcích, a poté dále nabízeno skrze síť antikvariátů a místních tržišť,“ popsal praktiky teroristů stálý diplomat u OSN Vitalij Čurkin podle agentury Reuters.
Jeho slova potvrzuje i reportáž televizní stanice NBC. Jeden z jejích reportérů vyzpovídal přímo obchodníka, který měl být do ilegálního obchodu zapojen. Abu Mustafu údajně v minulém roce pověřili teroristé minimálně deseti transakcemi, které měl pro islamisty vyřídit v Turecku. Za tímto účelem měl u sebe dokonce propouštěcí dopis, který mu umožňoval svobodný pohyb po území Islámského státu.
Mustafa tvrdí, že překupníci byli nejčastěji německé, francouzské a americké národnosti. Za vzácné artefakty nabízeli často až 60 000 dolarů. Z celého prodeje si mohl překupník nechat patnáct procent, zbytek putoval do kasy teroristů.
Na informace o nelegálním trhu s památkami na vlastním území reagovalo Turecko vydáním prohlášení, ve kterém slibuje proti těmto obchodníkům tvrdě zakročit. „Turecko přijme jakékoli opatření, které zabrání vykrádání a následnému prodeji kulturního dědictví z oblasti Sýrie,“ citovala stanovisko Press TV.
Palmýra proslula ve starověku jako důležitý obchodní uzel. Bohatství města umožnilo výstavbu několika památek jako jsou Velká kolonáda nebo Belův chrám. Kvůli nim byla Palmýra zařazena na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.
Islámští teroristé si ve starobylém městě vybudovali krátce po ustanovení takzvaného muslimského chalífátu v roce 2014 jedno ze svých hlavních sídel. V prostoru amfiteátru například natáčeli propagační popravy zajatých nevěřících. Syrské armádě se ovšem 27. března letošního roku podařilo po téměř měsíční ofenzivě získat Palmýru zpět pod svou kontrolu.