ANO nás s EET podrazilo, říkají lidovci. S Babišem ale půjdou dál
ELEKTRONICKÁ EVIDENCE TRŽEB
Ministr zemědělství a člen současné vlády Marian Jurečka (KDU-ČSL) v neděli přišel s ostrým prohlášením, že nechce být ve vládě s nikým, kdo bude podporovat spuštění dalších vln elektronické evidence tržeb (EET). Podle jeho šéfa, lidoveckého předsedy Pavla Bělobrádka to ale nevylučuje budoucí spolupráci s hnutím ANO, které je největším zastáncem nového opatření, ani koaliční ČSSD. Opozice označila lidovecké výroky za pokrytectví.
„ANO nás podrazilo a navrhlo v rozporu s koaliční dohodou plošné zavedení EET, ČSSD se přidala,“ uvedl pro server Echo24 Bělobrádek, který tak podpořil svého lidoveckého kolegu Jurečku. Ten se v neděli v pořadu Otázky Václava Moravce distancoval od 3. a 4. vlny EET, které by měly být spuštěny příští rok.
V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.
„Třetí a čtvrtou vlnu my odmítáme a budeme po volbách prosazovat, aby nikdy nenastala,“ prohlásil Jurečka. Na otázku moderátora, zda by on sám byl ve vládě, která by plánované rozšíření EET dotáhla do konce, odpověděl: „Já si troufnu říct, že nebyl“.
Z takto ostrého prohlášení by se dalo odvodit, že budoucí spolupráce s hnutím ANO nebo ČSSD, se kterými lidovci nyní sedí ve vládě, je nemožná. Šéf hnutí ANO ministr financí Andrej Babiš je autorem zákona a sociální demokraté zase odmítají jakékoliv výjimky ze zákona. „Ten zákon platí a my nejsme nakloněni žádným změnám,“ uvedl pro server Echo24 místopředseda ČSSD Jan Hamáček.
Šéf lidovců Bělobrádek to ale nepotvrdil. Na otázku, zda z těchto prohlášení vyplývá, že si neumí představit další spolupráci s oběma koaličními stranami odpověděl, že nevyplývá.
Pokrytecká prohlášení lidovců
Přibližně osm měsíců před volbami se tak strany začínají vůči EET výrazně vymezovat a na jedné straně zůstávají zastánci EET, mezi něž lze počítat právě hnutí ANO a ČSSD, a na straně druhé opoziční strany, které chtějí povinnost zrušit.
„Platí, že po volbách chceme další fáze zavádění EET zastavit, a ty, co už započaly, zrušit. A platí též, že půjdeme jen do takové vlády, kde uhájíme základní principy ODS – a tedy i boj proti přebujelé byrokracii a nezdravé roli státu, což je jasný případ EET,“ uvedl pro server Echo24 předseda ODS Petr Fiala.
Jurečka ale se svými výroky příliš neuspěl u koalice ani u opozice. „Pro mě je klíčové schválení znění zákona, které prošlo zákonným procesem, takže pokud měla KDU-ČSL výhrady, tak je měla uplatnit v době projednávání zákona ve sněmovně,“ uvedl Hamáček, podle kterého lidovci svůj souhlas se zákonem vyjádřili v hlasování.
Spíše výsměch vzbudil Jurečka také u opozice, se kterou má alespoň částečný společný cíl. „Pokrytecká prohlášení lidovců, kteří zavedení EET podpořili, o budoucím rušení dalších fází EET jen potvrzují námitky, které TOP 09 vznesla u Ústavního soudu v návrhu na zrušení tohoto nesmyslného experimentu,“ uvedl serveru Echo24 poslanec TOP 09 Martin Plíšek, jenž se kvůli EET obrátil na na Ústavní soud.
Zatím je EET povinná pro stravovací a ubytovací zařízení a od začátku března také pro maloobchod a velkoobchod. Ve třetí fázi by online hlášení tržeb museli podávat také vykonavatelé svobodných povolání – například účetní, veterináři a právníci. Týkalo by se také autoservisů nebo dopravy. Jako poslední by podle harmonogramu měla do systému vstoupit další řemesla.
Jurečka ale v neděli uvedl, že EET se zavádí postupně právě kvůli tomu, aby o něm rozhodla příští vláda. „Proto jsme prosadili to rozložení v čase, aby budoucí Poslanecká sněmovna a nová vláda mohla rozhodnout jestli ano, či ne,“ řekl. Ministr zemědělství poukázal na to, že pro skupiny, které jsou zahrnuty do třetí a čtvrté vlny, EET nemá smysl. Většina řemeslníků podle něj stejně své služby fakturuje a tudíž není třeba příjmy znovu hlásit.