Sobotkova hra o finance. Chce mít Babišův rezort v bezpečí pod sebou?
O co komu ve vládní krizi jde?
Ve vládní krizi se hraje i o vliv nad jedním z klíčových rezortů, kterým je ministerstvo financí. Pod něj spadá třeba finanční správa, která vyšetřuje jednokorunové dluhopisy. Nejdůležitější otázka tedy je, jestli premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) vůbec do této funkce plánuje přijmout kandidáta z hnutí ANO, nebo jestli chce rezort obsadit někým z ČSSD a dostat ho tak pod svou kontrolu.
Poté, co Bohuslav Sobotka odmítl dosadit do funkce ministra financí náměstkyni Babiše pro daně a cla Alenu Schillerovou i ministra pro životní prostředí Richarda Brabce, se spekuluje, jestli mu vůbec bude nějaký kandidát hnutí ANO dost dobrý. Sobotka dokonce připustil možnost, že by v případě protahování jednání o ministrovi financí předložil prezidentovi návrh, aby tento rezort dočasně vedl někdo z členů vlády. „Ale není to varianta, kterou bych upřednostňoval,“ dodal.
V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.
To, že chce premiér sebrat rezort financí z područí ANO, ostatně naznačil i Andrej Babiš. „Jen je otázka, jestli jediným Sobotkovým cílem není to, dostat se na ministerstvo financí a sebrat ho z gesce hnutí ANO, protože tady jsou, světě div se, nevyřešené kauzy, které se týkají období, kdy byl on ministrem financí. Přejte nám všem, ať to vyjde a premiér nás znovu nepodvede,“ napsal na svůj Facebook.
Možnost, že by hnutí ANO nebylo schopné navrhnout přijatelného kandidáta, si však nepřipouští třeba ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD). „Věřím, že ano, ale je řada na hnutí ANO, aby to prokázali a našli vhodného kandidáta. Je zřejmé, že kandidát nesmí být člověk spojený s holdingem Agrofert a zároveň musí být odborník, který bude schopen do voleb dokončit všechny důležité úkoly. O jiných variantách je nyní předčasné spekulovat,“ uvedla pro Echo24.
Také ministr pro lidská práva Jan Chvojka (ČSSD) zopakoval, že ČSSD upřednostňuje kandidáta hnutí ANO, který ale musí splňovat určité podmínky. „Požadujeme nezávislost vhodného kandidáta na firmě Agrofert. Dáváme přednost dohodě na půdorysu koaliční smlouvy, takže věřím, že si z nás špičky ANO přestanou dělat dobrý den a navrhnou nám do třetice někoho, kdo nebude pupeční šňůrou připoután k firmě Andreje Babiše,“ odpověděl na dotaz deníku Echo24.
Sobotka tvrdě proti finanční správě
Velký zájem na tom, aby finance zůstaly pod kontrolou hnutí ANO, má nicméně i sám Andrej Babiš. Mimo jiné kvůli státnímu podniku Čepro, jehož jediným akcionářem je právě ministerstvo financí. Firmy Preol a Primagra z holdingu Agrofert, který Babiš převedl do svěřenských fondů, se totiž podílejí z 87 % na dodávkách bionafty do Čepra a současně jsou jeho jedinými tuzemskými dodavateli bionafty. 87 % navíc představuje dvojnásobný podíl ve srovnání s rokem 2013, kdy Babiš ještě post ministra nezastával.
Bohuslav Sobotka by na druhou stranu mohl mít zájem také na personálních změnách na finanční správě, kterou kritizuje kvůli represivnímu přístupu k podnikatelům. „V poslední době však roste podezření, že tento postup daňové správy poškozuje a likviduje i poctivé firmy,“ napsal k tomu Sobotka v odůvodnění, proč nepřijal Schillerovou jako novou ministryni. Kromě Schillerové v této souvislosti kritizoval také generálního ředitele Generálního finančního ředitelství Martina Janečka, který je Babišovi zcela loajální. Projevilo se to zejména v jeho neochotě prošetřovat jednokorunové dluhopisy.