Dohoda je blíž než kdy jindy, namlouvá si Řecko
Před cestou do Bruselu
Řecká vláda oznámila, že je připravena předložit protinávrhy mezinárodním věřitelům s cílem dohodnout se o další finanční pomoci pro zadlužené Řecko. V sobotu ráno mají se zástupci věřitelů v Bruselu jednat představitelé řeckého premiéra Alexise Tsiprase, uvedly agentury Reuters a AFP.
Činitel aténského kabinetu tvrdí, že obě strany jsou k dohodě blíže než kdy jindy, ačkoli podle tiskových agentur eurozóna už začala diskutovat o možnosti řeckého bankrotu, pokud by jednání mezi Aténami a věřiteli nevedla ke kýženému výsledku. Toto téma přitom bylo dosud považováno za tabu. Atény ale v pátek rozhovory o scénářích předpovídajících opuštění eura Řeckem popřely.
Zdroj z řecké vlády řekl, že protinávrhy se mají zaměřit na daňové otázky – Řecko hlavně odmítá podstatné zvýšení DPH na elektrickou energii – a že Atény doufají v dohodu do 18. června. Poukázal přitom na to, že spor o primární rozpočtový přebytek pro letošní rok se týká pouhé čtvrtiny procentního bodu (Atény chtějí 0,75 procenta HDP, zatímco věřitelé žádají jedno procento).
„To, co je zapotřebí, je politická vůle vzájemného pochopení. Nikdo by si také nemohl představit, že evropské politické vedení by vedlo Evropu k rozkolu pro tak malý rozdíl a kvůli trvání na tom, aby v Řecku nebyl zaváděn institucionální rámec pro kolektivní vyjednávání, který platí ve většině evropských zemí,“ uvedly tytéž zdroje citované serverem řeckého týdeníku To Vima. Řecko právo na kolektivní vyjednávání zrušilo v roce 2010 v rámci první schválené dohody o úvěrové pomoci.
Neshod je nicméně mezi oběma stranami podstatně více: věřitelé například požadují snížení nákladů na důchodový systém (průměrný řecký důchod se blíží německému, ačkoli hospodářský výkon obou zemí je výrazně rozdílný). Rovněž usilují o podstatné zvýšení DPH na většinu zboží a služeb a nechtějí se zabývat další restrukturalizací dluhů, kterou stále nastolují Atény.
Tsiprasova vláda dala v pátek neoficiálně najevo, že nehodlá pokračovat v takzvaných technických rozhovorech s věřiteli, na nichž se projednávají věcné parametry ekonomických opatření požadovaných na Řecku. Místo toho chce jednat pouze „politicky“, tedy směřovat k mnohem mírnějším podmínkám, o které usiluje řecká strana.
Čtěte také: Věřitelé prý dali Řecku ultimátum: Ustupte, nebo zbankrotujete
Špatný rating Řecka je nyní ještě horší
Další rána pro zadlužené Řecko. Soud nařídil růst důchodů
Tsiprase dnes ostře kritizoval bývalý francouzský prezident Nicolas Sarkozy, u kterého se předpokládá, že se pokusí postavit nynější hlavě státu Françoisi Hollandeovi v příštích volbách. Podle Sarkozyho si Řekové ve svém zoufalství vybrali představitele, který na dané problémy vůbec nestačí.