Bylo hlasování o brexitu závazné? Sílí hlasy, že ne

Britské referendum

Bylo hlasování o brexitu závazné? Sílí hlasy, že neNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Předseda zahraničního výboru Evropského parlamentu Elmar Brok nepovažuje referendum o vystoupení Británie z Evropské unie za závazné. Je podle něj na britské vládě, zda se nakonec rozhodne osmadvacítku opustit. Brok to řekl německému listu Passauer Neue Presse.

„Při rozhodnutí o brexitu šlo o poradní referendum. Není pro britskou vládu závazné,“ je přesvědčen německý europoslanec, podle něhož by si nyní ve věci měla britská vláda co nejrychleji udělat jasno. Do té doby s ní nikdo nepovede žádné formální, ani neformální rozhovory, míní.

Brok v rozhovoru také tvrdě kritizoval hlavní zastánce brexitu Borise Johnsona a Nigela Farage, kteří podle něj nejsou ochotni nést důsledky referenda a pracovat na řešení.

„To ukazuje, jak nezodpovědně od počátku postupovali,“ je přesvědčen europoslanec, podle něhož dvojici britských politiků, které považuje za ničitele, poháněla hlavně pýcha.

Johnson nedávno oznámil, že se nebude ucházet o post šéfa britské vlády. Farage zase v pondělí uvedl, že rezignuje na svou funkci v čele protievropské a protiimigrační Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP).

Rakouský ministr financí odchod Británie z EU nečeká

Spojené království v budoucnu neopustí Evropskou unii a i za pět let bude mít tento evropský blok nadále 28 členů. V rozhovoru s německým listem Handelsblatt to prohlásil rakouský ministr financí Hans Jörg Schelling. Britové se v červnovém referendu vyslovili pro odchod z EU, zatím ale není jasné, kdy Londýn s výstupovými rozhovory začne. Jisté je, že to nebude dříve než na podzim, kdy odstoupí britský premiér David Cameron.

„Británie v budoucnu zůstane členem EU,“ řekl Schelling. Dodal, že Brusel by měl v reakci na referendum přistoupit k reformám unie a zaměřit se na klíčové body, jako jsou například jednotný trh, klimatické změny či bezpečnost, ostatní témata by pak EU ponechala členským státům.

Referendum bylo podle Schellinga pro Británii varováním, aby unii nakonec neopouštěla. Rakouský ministr připomněl, že řada bank a firem již naznačila, že své centrály kvůli zachování přístupu na jednotný trh přesunou do kontinentální Evropy.

Jednu z možností, aby Londýn zůstal v EU, vidí rakouský ministr v tom, že Británie o zahájení výstupových rozhovorů nakonec vůbec nepožádá.

Všichni uchazeči o úřad britského premiéra již ale prohlásili, že výsledek referenda je nezvratný a že Británie unii opustí. Největším favoritem o křeslo ministerského předsedy je ministryně vnitra Theresa Mayová, která byla proti odchodu. Jejími protikandidáty jsou pak ministr pro zaměstnanost a penzijní reformu Stephen Crabb, někdejší ministr obrany Liam Fox, ministr spravedlnosti Michael Gove a náměstkyně ministryně energetiky Andrea Leadsomová. Do boje naopak překvapivě nevstoupil někdejší starosta Londýna a jeden z největších zastánců vystoupení Spojeného království z unie Boris Johnson.

Čtěte také: Vicekancléř nabízí německé občanství pro mladé Brity. ‚Oni brexit nechtěli‘

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články