Putin odložil debatu s národem. Zalekl se protestů?
Tradiční debata ruského prezidenta Vladimira Putina s národem, vysílaná v přímém přenosu ve všech hlavních televizích, se přesouvá z dubna na pozdější termín, nejspíše na červen.
Uvedl to dnes list Kommersant. Mluvčí Kremlu krok zdůvodnil nabitým prezidentovým programem, experti ale soudí, že se Putinovi nechce po nečekaně masových demonstracích proti korupci odpovídat na nepříjemné otázky. Debata s Putinem má nejspíše odstartovat Putinovu kampaň před prezidentskými volbami v březnu příštího roku.
„Téma korupce je velice výbušné. Vrhá stín nejen na (premiéra) Dmitrije Medveděva, ale i na samotného Vladimira Putina. Korupční skandály jsou dílem nejen (opozičního předáka) Alexeje Navalného. (Navalného) film (o premiérově zbohatnutí) se trefil do negativních nálad, vyrůstajících zdola. Podle mých podhodnocených propočtů se za poslední dva roky objevilo 750 až 800 korupčních skandálů,“ řekl deníku ředitel sociologického střediska Levada Lev Gudkov, podle kterého se Putinovi „zjevně nechce“ odpovídat na otázky na toto téma.
„Věc spočívá nejen v tom, že teď je nevýhodné pořádat debatu v přímém přenosu kvůli protestním akcím. Jde také o to, do debaty je nutné jít už s kampaní. Je ale zapotřebí čas, aby se dala promyslet dramaturgie, taktika, poselství, image,“ usoudil politolog Konstantin Kalačev, podle kterého je možné, že prezidentův tým ještě nestihl toto vše nachystat.
Demonstrace, které svolal Navalnyj 26. března, se konaly po celé zemi. V Moskvě na nepovolený protest přišlo na 30.000, policie z nich zatkla více než 1000. Méně početné demonstrace se odehrály i v desítkách dalších měst. Šlo o největší protesty od přelomu let 2011 a 2012, kdy Rusové nebývale masově protestovali proti falšování voleb. Vlnu protestů potlačily až nové represivní zákony a exemplární soudní procesy.