Hrad opět žádá o vyšší rozpočet. Nyní ale kvůli přehradě

Každoroční tahanice se sněmovnou

Hrad opět žádá o vyšší rozpočet. Nyní ale kvůli přehraděNOVÉ 2
Domov
Filip Nachtmann
Sdílet:

Trojnásobný nárůst výdajů na pohoštění, rozpočtová vata i „černé“ peníze na mimořádné odměny pro vyvolené zaměstnance. Miloš Zeman se v minulosti kvůli svým prosbám o více peněz dostal opakovaně do sporu s rozpočtovým výborem Poslanecké sněmovny. Rozpočet Kanceláře prezidenta republiky přesto každý rok roste. A bude to tak zřejmě i v roce 2016.

Hrad totiž nutně potřebuje téměř 70 milionů navíc. Letošní přání ale výjimečně nebudí kontroverze. Prezident chce peníze na opravy svahů kolem přehrady Klíčava v Lánech.

Když Miloš Zeman nastupoval v roce 2013 do úřadu, měla Kancelář prezidenta republiky schválený rozpočet 334 milionů korun. Na rok příští rozpočtový výbor Sněmovny kývl hlavě státu už na 457 milionů. Zeman to ale s poslanci neměl vždy jednoduché.

Hned první rok v úřadu mu například vyčítali, že chce ztrojnásobit výdaje na pohoštění. Zemanův kancléř Vratislav Mynář to tehdy zdůvodňoval zvýšenou aktivitou hlavy státu v přijímání návštěv. Někteří poslanci ale měli jasno. „Více se slaví, než se slavilo,“ poznamenal tehdy šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura.

A problémy přišly i v roce 2014. To totiž poslanci začali zkoumat, kolik že má prezidentská kancelář skutečně obsazených tabulkových míst. Měli totiž podezření, že si Hrad vytváří rozpočtovou vatu a případné „černé“ peníze si nechává na mimořádné odměny pro některé pracovníky. Podobná praxe ostatně na Pražském hradě podle poslanců fungovala už před Zemanem. Celá operace je poměrně jednoduchá: vypsaných tabulkových míst je více, než kolik se jich reálně obsadí. Z peněz za volná místa je pak možné vyplácet odměny vyvoleným.

„Je to takové veřejné tajemství, co se tady na Pražském hradě léta provádělo. Že mají rezervy a vaty, aby mohli těm lepším přidat. To se nám nelíbí. Mají horším ubrat a lepším přidat. Ale není možné, že tam mají všichni stejné platy, a proto potřebují nějaké černé peníze, aby těm lepším měli z čeho přidávat. Je to taková šedá ekonomika. Držet si nějaké kvazi-černé duše, to je podle nás špatně,“ vysvětloval loni na podzim místopředseda rozpočtového výboru Jan Volný z hnutí ANO. Zeman a poslanci se nakonec dohodli na kompromisu.

Dostali, o co bojovali

Letos přišel Hrad do Sněmovny s návrhem, který je zhruba o 68 milionů vyšší než aktuální rozpočet. A vypadá to, že i tentokrát uspěje. Na jeho přání už výbor kývl.

„Myslím, že tentokrát to proběhlo celkem bez problémů. Představa Hradu byla asi o tři miliony a nějaké dobré vyšší, než byla představa ministerstva financí, takže ministerstvo ten jejich návrh ponížilo. Ale to bylo z důvodu, že se krátilo všem kapitolám plošně deset procent z jejich nezpracovaných nároků,“ řekl deníku ECHO24.cz šéf výboru Václav Votava z ČSSD.

Podle něj se Hradu přesto rozpočet oproti letošku navýší zhruba o 18 procent: „Dostali to, o co bojovali už delší dobu a co částečně čerpali už letos. Tedy peníze na opravy Klíčavy. Na příští rok je to 105 milionů.“

„Realizace tohoto projektu musí pokračovat, opravit narušené svahy Klíčavské přehrady v Lánech je nezbytně nutné,“ tvrdí mluvčí prezidenta.

Klíčava je přehrada v Lánské oboře. A zatímco letos se Hrad zaměřil hlavně na dokumentaci a přípravné práce, příští rok už má dojít na sanaci svahů okolo přehrady, kde hrozí sesuv půdy do nádrže, která zásobuje vodou Kladno.

„Realizace tohoto projektu musí pokračovat, opravit narušené svahy Klíčavské přehrady v Lánech je nezbytně nutné,“ tvrdí mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček s tím, že nějaké peníze půjdou také do oprav v areálu Nejvyššího purkrabství.

Samotný provoz prezidentské kanceláře si letos vyžádá více než 100 milionů korun a podobná částka se dá očekávat i příští rok. Zdá se, že Miloši Zemanovi, který se opakovaně zamýšlel nad vyhladověním Senátu, nic podobného nehrozí.

Čtěte také: Poslanci si posvítí na černé peníze na Hradě

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články