Začíná střet o policejní stát

Začíná střet o policejní stát 1
Komentáře
Lenka Zlámalová
Sdílet:

Ministr vnitra Milan Chovanec v neděli v České televizi fakticky potvrdil, že se naplno rozjíždí politický střet o nejmocnější policejní útvar. Generální inspekci bezpečnostních sborů, která má být hlídačem policistů, vězeňských dozorců a celníků. Má nejen vyšetřovat jejich trestné činy. Má zároveň rozsáhlé pravomoci na úrovni tajných služeb a měla by přes agenty provokatéry testovat spolehlivost policistů a spol.

Poté, co vrchní olomoucký žalobce Ivo Ištvan při svém posledním velkém zásahu v olomouckých bezpečnostních kruzích udělal z GIBS nedůvěryhodnou instituci, je zřejmé, že koalice se střetu o novou podobu hlídače policistů nevyhne.

O ovládnutí inspekce se okamžitě po vstupu do vlády začal zajímat šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Ředitele GIBS ale podle zákona jmenuje a odvolává na základě rozhodnutí vlády premiér. Sociální demokraté si moc dobře uvědomovali, proč nechtějí souboj o tahle citlivé místo s Andrejem Babišem otevírat. Vycházeli z jednoduché teorie, že v časech babišismu je potřeba udržovat personální minimalismus. Proto drželi v křesle šéfa GIBS Ivana Bílka. Největší problém inspekce pod jeho velením byl v tom, že nakonala. Poté, co ji Ištvan odstavil, je už status quo neudržitelný.

Premiér Bohuslav Sobotka dal už po schůzce s Bílkem dost jasně najevo, že k němu nemá důvěru. Milan Chovanec teď v televizi prohlásil, že Bílek už měl sám dávno rezignovat. A pronesl na adresu inspekce věty, které škodí i jemu samotnému. „Když se s policisty bavíte, tak oni se na té ulici více než zločince s nožem báli té generální inspekce a báli se toho, že budou takzvaně svlečeni z uniformy,“ uvedl také na adresu GIBS. Někteří policisté mu prý mezi čtyřma očima říkali, že proto raději zasahovat nebudou vůbec.

To celé ukazuje dost vyhrocený stav na hraně mezi politikou a bezpečnostními složkami. GIBS nekoná ve velkých důležitých případech a práci si vykazuje na šikanování řadových policistů v ulicích. Sociální demokraté, kteří jsou za policii i GIBS zodpovědní, protože zastávají funkce premiéra i ministra vnitra, to dobře ví. Jenže raději nic nedělají ve strachu, aby GIBS neovládl Babiš. Jeho média po této instituci dlouho a cíleně jdou. Jeho poslanci připravují zákon, jak dostat GIBS pod kontrolu a hlavně otevřít „nezávislým odborníkům“ přístup do živých kauz.

V této chvíli už se nehraje jen o to, kdo do čela GIBS přijde po Bílkovi.  ale hlavně o to, kdo a jak bude hlídat policisty.

Chovanec navrhl, že by bylo dobré skoncovat s rádoby nezávislostí hlídače a vrátit moc nad ním přímo pod ministra vnitra. Na první poslech to může znít jako politizace policie. V posledních letech se ale bohužel ukázalo, že rádoby nezávislost policie, kterou nikdo pořádně neřídí, nekontroluje a nikomu se nezodpovídá, z ní udělala samostatné mocenské centrum. Vycházelo to z kultu „nezávislých expertů“, jejichž hlavní předností je, že se nezodpovídají žádnému z členů vlády. Bohužel jsme se dostali do stavu, kdy se fakticky ze svých činů nezodpovídají vůbec nikomu. A těžko říct, kdo je fakticky ovlivňuje.

Policisté nejsou soudci. Jsou normální součástí výkonné moci, za níž je zodpovědná vláda. A v té vládě je za policii zodpovědný ministr vnitra. Chovancův návrh, že by o hlídači policistů měl rozhodovat právě on, dává smysl. V posledních letech tak populární představa, že policie je samostatným mocenským centrem, se ukázala být cestou k zhoubným vazbám mezi policií, politiky a médii. Až do stavu, kdy policejní zásahy mění mocenské poměry v zemi. Tomu se říká policejní stát.

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články