Poslanci odmítli plán EU označovat izraelské zboží z osad
Česko proti Evropské komisi?
Poslanecká sněmovna ve čtvrtek výraznou většinou odmítla snahu Evropské komise označovat zboží pocházející z území, která okupuje Izrael. Poslanci zároveň k tomu samému vyzvali vládu. To kvitoval izraelský velvyslanec Gary Koren, podle kterého Izrael nepochyboval, že se na Česko může spolehnout.
„Je to první negativní označování výrobků v novodobé historii. Z minulosti víme, že tyto věci začínají po drobných krůčkách i jak to dopadalo za druhé světové války. S tím máme zkušenost,“ uvedl místopředseda sněmovny Jan Bartošek z KDU-ČSL.
Ten zároveň poděkoval kolegům napříč stranami, že se proti návrhu Evropské komise ve velké míře postavili. Bod na program jednání navrhla zařadit TOP 09.
A děkoval i izraelský velvyslanec Koren. Podle něj rozhodnutí sněmovny odráží zvláštní a významný vztah obou zemí.
„My jsme věděli, že se plně můžeme spolehnout na Českou republiku a na český lid v tom, že odmítne tuto iniciativu Evropské komise,“ podotkl Koren s tím, že by označování výrobků nepřineslo mír, ale pouze posílení těch, kteří nenávidí Izrael.
‚Němci ničili Židy tak, že jim nejdříve označili obchod‘
Ostře ve čtvrtek promluvil prezident Česko-izraelské smíšené obchodní komory Pavel Smutný. „Němci ničili Židy tím způsobem, že jim označili nejdříve obchod, poté označili je za nějaký méněcenný národ a pak řekli, že ztrácejí určitá práva,“ prohlásil například.
Podle Smutného je směrnice totalitním a právně naprosto neprůchozím barbarským aktem: „Myslím si, že je hloupá paní Mogheriniová (šéfka unijní diplomacie – pozn. red.) a lidé, kteří to přijali. Nejsou to nacisté, to vůbec nechci říct. Ale jsou hloupí.“
1. Poslanecká sněmovna lituje vydání výkladového sdělení Evropské komise o označování původu zboží z území okupovaných Izraelem od června 1968 – teď následuje ten anglický název – které je zjevně motivováno politickým vymezením se vůči Státu Izrael, než skutečnou potřebou jednotného výkladu pravidel pro označování výrobků pocházejících z Golanských výšin či Západního břehu Jordánu.
2. Poslanecká sněmovna chápe výkladové sdělení jako pouhé vyjádření názoru Evropské komise na možný výklad dotčených ustanovení unijního práva, jehož nezávazný charakter žádným způsobem nezasahuje do jednání vnitrostátních orgánů ani takové jednání nepředurčuje.
3. Poslanecká sněmovna s ohledem na výše uvedené vyzývá vládu, aby odmítla podle výkladového sdělení postupovat.
Poslancům poděkoval Tomáš Kraus z Federace židovských obcí. Varoval zároveň, že tam, kde nejprve hoří synagogy, později hoří celá města. „To, čeho jsme dnes svědky, je pouhá předehra. Dnešní Evropa by měla mít úplně jiné starosti než označovat cherry rajčata.“ dodal.
Podle Evropské komise se zboží pocházející z území, která Izrael okupuje, nemůže v unii prodávat jako zboží vyrobené v Izraeli. Jde například o zboží z Golanských výšin či ze Západního břehu.
Čtěte také: Označit zboží od Žida? Brusel chce značku pro Západní břeh
Proti návrhu komise na označování zboží pocházejícího ze židovských osad se už před několika týdny ostře postavila skupina 27 českých poslanců. Ti ho označili za absurdní útok na Izrael, který čelí „barbarskému násilí“ ze strany radikálních arabských útočníků.
„Evropská komise namísto zřetelně artikulovaného odsouzení těchto činů podniká na svého klíčového spojence a reprezentanta západní politické kultury v regionu propagandistický a potenciálně i ekonomicky citelný úder,“ oponovali tehdy komisi poslanci.
A co zboží z Krymu?
EU začala o zavedení značení zboží z židovských osad na okupovaných územích usilovat už před několika lety. Přítomnost Izraelců na Západním břehu, Golanských výšinách a ve východním Jeruzalémě totiž neuznává jako legální. Letos v dubnu o zavedení značení požádalo 16 zemí unie.
To ve čtvrtek ve sněmovně připomínal poslanec KSČM Jiří Valenta. Podle něj je Česko evidentně nekriticky proizraelské a když EU nevnímá přítomnost Izraele na Golanských výšinách jako legální, je označování rozumným krokem.
Mezi kolegy byl ale ve výrazné menšině. „Když by tedy nemohlo být označováno to zboží z osad jako izraelské nebo musí být označováno jinak, tak jaka bude označováno zboží z Krymu? Bude to ukrajinské, ruské nebo krymské?“ opáčil Valentovi Miloslav Janulík z ANO.