Austrálie ztrácí hornická místa. Může to ovlivnit i Ostravu
KOMODITY
Čtenáři této nesystematické rubriky o komoditách již dobře vědí, že cena železné rudy a v menší míře i uhlí kolísá a hlavně padá dolů, protože čínská ekonomika zpomaluje. Uhlí i železo mají tu vlastnost, že ho je na světě doopravdy hodně, takže neexistuje panika z nedostatku, která jinak zvedá ceny většiny barevných kovů.
U těchto komodit se nejvíc ze všeho jedná o těžební náklady, a ty jsou nejnižší na obrovských povrchových velkolomech. Tato ložiska zároveň mají tu vlastnost, že umožňují elastickou produkci, tedy téměř okamžité zvyšování či snižování těžby v měřítku nejméně 10 až 20 % běžné kapacity za rok. Firma Glencore uzavřela australský uhelný velkolom Ravensworth a brazilská firma Vale totéž provedla na ložisku Integra Mine Complex. Další firmy v různých částech světa je následují.
Za této situace se investoři bojí otevírání nových ložisek. V samotné Austrálii se očekává, že investice do surovin klesnou z 7,5 % HDP v příštích třech letech na 4 % HDP. Austrálie má nyní nezaměstnanost kolem 5,8 % a zlepšení je v nedohlednu, protože v samotném těžebním a zpracovatelském průmyslu má během dvou let dojít ke ztrátě 260 tisíc míst a z toho je 75 tisíc hornických zaměstnání.
Vyplývají z toho dvě věci – dostat pracovní povolení v Austrálii bude ještě těžší než dnes a také se zhoršuje výhled pro Ostravu. Zde bych se však hornictví snažil ještě nějakou dobu alespoň v redukované formě udržet, protože na komoditním trhu se někdy situace mění velice rychle. Stačí problémy se zemním plynem a hned pospíšíme do šachty na uhelné sloje.