A Britem roku se stává... Nigel Farage
Uznání pro euroskeptika
The Times zvolily „Britem roku“ předsedu euroskeptické strany UKIP Nigela Farage. Každoroční volba osobnosti roku se letos neobešla bez kritických reakcí. Farage a jeho strana v minulosti několikrát rozvířili nejen britské vody, když otevřeně kritizovali přistěhovaleckou politiku nebo např. kojení na veřejnosti.
Padesátiletý Nigel Farage byl Britem roku deníkem The Times zvolen hlavně díky jeho politickým schopnostem, které UKIP i samotného Farage dostaly na viditelné místo britské politiky. Farage byl v minulosti členem euroskeptického křídla konzervativců, odkud odešel po vstupu Velké Británie do EU v roce 1992.
O rok později se stal spoluzakladatelem strany UKIP (Strana za nezávislost Spojeného království). Ta se netají svými otevřenými euroskeptickými a protipřistěhovaleckými názory, které jí postupně získaly v Británii popularitu. V roce 1999 se stal Nigel Farage europoslancem za jihovýchodní Anglii. Opakovaně zde byl zvolen znovu v letech 2004, 2009 a 2014.
Čtěte také: Putin je ruským 'člověkem roku'. Už pošestnácté
The Times připomněly jeho vzestup i doslovný pád po zvolení předsedou strany v roce 2010, kdy utrpěl lehká zranění při havárii stranického lehkého letadla, kterým cestoval po Anglii.
Despite all, The Times has named me Briton of the year. Attacks aside, I am grateful. Thank you. http://t.co/6gqGvjoPVL
— Nigel Farage (@Nigel_Farage)
26. Prosinec 2014
The Times ale připomínají, že od té doby měla Farageova kariéra spíše stoupající tendenci. Letos získala jeho strana první dvě křesla v britském parlamentu. UKIP uspěl i v evropských volbách a další triumf může přijít v květnu, kdy proběhnou parlamentní volby.
Britem roku je podle deníku také proto, že byl úspěšnější v televizních debatách a také prý dokázal předpovědět důležitost otázky imigrantů ve Spojeném království. Tvrdým postojem vůči nim se mu podařilo přetáhnout voliče labouristům a konzervativcům, píše The Independent. I mezi svými kolegy má Farage silnou pozici, mluvčí strany Winston McKenzie ho přirovnal k „Ježíšovi a nezničitelnému teflonu".
Přesto mělo zejména na sociálních sítích Farageovo zvolení spíše negativní ohlas. Jeho odpůrci mu připomínají minulé přešlapy stejně tak jako celkovou filosofii strany. Zejména mladí voliči vytýkají UKIPu jejich přísný náhled na imigrační politiku, sexistické aféry jejich členů nebo homofóbní a celkově diskriminační názory, kterými se prezentují. To reflektovali v množství tweetů, které Farageovo zvolení Britem roku ironizovaly.
Candidates for Briton of the Year. 1. William Pooley: fought Ebola; got Ebola; went back to fight Ebola again. 2. Nigel Farage: sat in pub.
— Joanne Harris (@Joannechocolat)
27. Prosinec 2014
The Times names Nigel Farage as Briton of the year. The year in question is 1958.
— SimonNRicketts (@SimonNRicketts)
27. Prosinec 2014
Truly shocked @thetimes made Farage Briton of the Year Even if it’s about impact his ‘impact’ all negativity, prejudice & fear #wrongmessage
— Nick King (@Nickking)
27. Prosinec 2014
Once again I wasn’t named Times Briton of the Year. Must work on my casual racism and misogyny before next years nominations.
— Kenny (@KennyDownSouth)
27. Prosinec 2014
Nigel Farage has been named Briton of the Year by the Times. Can't deal with this country anymore, going to live in Uzbekistan, bye ✈
— Harry New Year (@CuriousCabbage)
26. Prosinec 2014
Čtěte také: Kojení na veřejnosti? Stalo se. A Britové se hádají