TÝDENÍK ECHO: O čem se na Západě nesmí mluvit. Rozhovor s Thilo Sarrazinem
Co najdete uvnitř
Nový Týdeník ECHO se věnuje postavení České republiky mezi Východem a Západem. K hlavnímu tématu odkazuje i titulní strana s dvěma českými prezidenty Václavem Klausem a Miloš Zemanem, kteří se otočili k Západu zády a jsou otevření Východu.
Několik středoevropských politiků americkému prezidentu Baracku Obamovi v létě 2009 napsalo otevřený dopis, v němž vyjádřili svoje obavy nad tím, že region přestane být předmětem amerického strategického zájmu. Nyní je v čele naší republiky prezident, jež si vykoledoval označení „Putinova loutka“. Existuje mezi těmito dvěma fakty souvislost a je Česká republika součástí Západu? A pokud není, musíme se přiklonit k východu? Tím se zabývá Martin Weiss v článku Česko a Evropa mezi Ruskem a Amerikou.
Chtěli jste Týdeník ECHO na androidu? Čekali jste dlouho, ale čekání je u konce. Týdeník ECHO lze už právě teď číst i na androidu. Děkujeme
— Echo24.cz (@echo24cz)
January 22, 2015
Nad postupem ruského vlivu do střední Evropy a nad předběžnou bilancí Majdanu na Ukrajině diskutují v Salonu hosté Dalibora Balšínka a Daniela Kaisera. Pozvání přijala známá americká historička a novinářka a žena nedávného polského ministra zahraničí Radka Sikorského Anne Applebaumová, přední český atlantista Alexandr Vondra a dlouholetý hradní kancléř a dnes pracovník Institutu Václava Klause Jiří Weigl.
Daniel Kaiser pořídil také první rozhovor Německo čeká na svého Gorbačova. S německým ekonomem a spisovatelem Thilo Sarrazinem hovořil o tom, proč se neřeší problémy s muslimskými přistěhovalci a proč se o nich na veřejnosti a v médiích nemluví. Nové číslo týdeníku také přináší recenzi Sarrazinovy nové knihy, která zkoumá hranice svobody projevu a politickou korektnost.
Nové číslo Týdeníku ECHO je tu. @anneapplebaum :Zemanovu kampaň platili Rusové. To vám nevadí? Rozhovor s T. Sarrazin pic.twitter.com/pxjlEwdLUw
— Echo24.cz (@echo24cz)
January 22, 2015
Česká koruna během prvního lednového týden oslabila a síla naší měny se od loňské intervence ČNB stala populárním tématem. Lenka Zlámalová se ve svém komentáři Koruna v pasti měnových soubojů zamýšlí nad tím, kam zamíří česká měna v časech padajícího eura a sílícího dolaru.
Ondřej Štindl se ve své eseji Mezi Larrym Flyntem a Velkou sestrou vrací k vyvraždění části redakce francouzského týdeníku Charlie Hebdo a ke svobodě projevu. Má svoboda projevu vůbec nějaké meze? A dělá politická korektnost svět lepším nebo horším?
Francouzskému tématu se věnuje i Martin Weiss. V profilu Skutečná provokace Michela Houellebecqa představuje kontroverzního francouzského spisovatele, který často šokuje, popisuje vlekoucí se úpadek Evropy brodící se v nihilismu a jehož karikatura byla na titulní straně časopisu Charlie Hebdo v den, kdy došlo k teroristickému útoku na jeho redakci.
S hudebníkem Miroslavem Papežem alias Moimirem Papalescuem se o kouzlu zvuků bavil redaktor pořadu Reportéři ČT David Macháček, který pro Týdeník ECHO pořídil rozhovor Posílání emocí na dálku funguje. Mezi lidmi i k mimozemšťanům.