20 nejvíc znečištěných měst světa: kraluje Indie, chybí Čína
Světová zdravotnická organizace (WHO) zveřejnila své výsledky měření kvality ovzduší. A jsou znepokojivé. Většina z monitorovaných měst světa překračuje bezpečnou hranici znečištění ovzduší. Žebříčku vévodí Indie – až polovina z 20 nejvíc znečištěných měst leží v této nejlidnatější zemi světa. Další města s vysokou hladinou byly lokalizovány v sousedním Pákistánu nebo Bangladéši. Měření proběhlo v 1600 městech světa, informuje CNN.
Nejvíc znečištěným městem je Nové Dillí. Index PM2.5 (PM z anglického názvu "particulate matter"), který v sobě odráží množství polétavého prachu, dosahuje v hlavním městě Indie hodnoty 153 mikrogramů. V závěsu za Novým Dillí je další indické město Patna se 149 mikrogramy. Přitom limit PM2.5 , který WHO stanovuje za bezpečný, činí 25 mikrogramů.
K podivu je, že mezi 20 nejvíce znečištěnými městy není ani jeden čínský zástupce. U Pekingu byla naměřena překvapivě nízká hodnota PM2.5 – jen 25 mikrogramů polétavého prachu. Čínští představitelé totiž v letošním roce vyhlásili se znečištěním ovzduší válku. Podle dostupných výsledků se tedy zdá, že se jim povedlo snížit hustou vrstvu šedého smogu i počty milionů Číňanů dojíždějících do práce s chirurgickými maskami na tvářích.
Přehled dvaceti měst s nejznečištěnějším ovzduším přináší mapa
V kontrastu s Novým Dillí a dalšími indickými městy stojí Kanada, Spojené státy americké, Finsko, Island nebo Švédsko, tedy státy pyšnící se nálepkou nejčistších zemí světa.
Částice polétavého prachu se usazují v dýchacích cestách, přičemž místo záchytu závisí na jejich velikosti. Větší částice se zachycují na chloupcích v nose a nezpůsobují větší potíže. Oproti tomu menší částice se mohou usazovat v průduškách a způsobovat zdravotní problémy. Jejich inhalace poškozuje hlavně kardiovaskulární a plicní systém.
Významným zdrojem prachových částic jsou automobily s dieselovými motory, které nemají katalyzátor. Dalšími produkty lidské činnosti, na jejich základě vzniká polétavý prach, jsou spalovací procesy nebo tavení rud.