Po ztraceném letadle se pátrá už zase na jiném místě
ztracené letadlo
Oblast, ve které probíhá pátrání po troskách malajsijského Boeingu 777, se díky „důvěryhodné stopě“ posunula o 680 mil, tedy o 1100 kilometrů více na severovýchod. Uvedl to Australský úřad pro námořní bezpečnost s odvoláním na malajsijské vyšetřovatele a jimi zjištěné údaje z radarů.
Na základě nich totiž letadlo letělo rychleji, mělo tedy vyšší spotřebu a palivo mu došlo dříve. Analýza ukazuje, že stroj s 239 lidmi na palubě měl v úseku mezi Jihočínským mořem a Malackým průlivem vyšší rychlost, než s jakou původně vyšetřovatelé počítali.
Kratší vzdálenost od Austrálie poskytuje více času pro pátrání
Australští vyšetřovatelé tuto stopu malajsijských kolegů prozkoumali a na jejím základě určili nejvíce pravděpodobné místo pádu letadla. Aktuální oblast pátrání má rozlohu 319 000 kilometrů čtverečních a nachází se přibližně 1850 kilometrů západně od australského přístavu Perth. Oblast se nachází o něco blíže australské pevnině, což letadlům umožní strávit více času ve vzduchu a pátrat.
Přesun do aktuální oblasti pátrání byl posouzen jak australskými odborníky, tak pobřežní hlídkou USA a komerčními společnostmi. Ti všichni vzali v úvahu počasí i proud, který mohl odnést trosky letadla v uplynulých 21 dnech, během nichž pátrání probíhá.
Plýtvá se při pátrací akci časem?
Pátrací akce v posledních dnech znemožňovalo špatné počasí. Dnes by však podle meteorologické předpovědi měly být podmínky lepší a do hledání by se tak opět mohla zapojit právě i záchranářská letadla. ,,Nejsem si jistý, že počasí bude ideální, ale je pravděpodobné, že bude lepší, než tomu bylo v předchozích dnech,“ řekl ředitel Australského úřadu pro námořní bezpečnost John Young na ranní tiskové konferenci v Canbeře. Zároveň odmítl obvinění, že by mezinárodní pátrací tým úmyslně plýtval čas. ,,Vyhledávací a záchranné práce probíhají za normálních okolností, nové analýzy nás logicky přivádějí k novým zjištěním,“ dodal.
V rodinách stále přežívá naděje
Malajsijský premiér Najib Razak na pondělní mimořádné tiskové konferenci sice oznámil, že se let MH370 zřítil do jižní části Indického oceánu a nikdo nepřežil, pozůstalí si to ale nechtějí připustit. Mnozí z nich se nevzdávají naděje a čekají na nezpochybnitelné nalezení trosek letadla. Čínské pojišťovny nicméně začaly s vyplácením odškodného příbuzným pozůstalých. Například největší pojišťovna v zemi, China Life, ve čtvrtek uveřejnila, že již zaplatila 680 tisíc dolarů rodinám sedmi cestujících.
Australský premiér Tony Abbott dnes opakovaně zdůraznil, že hledání je mimořádně obtížné a také vyjádřil soucit s rodinami cestujících a posádky letadla, pro které musí být toto čekání trýznivé. ,,Dlužíme jim, abychom prověřovali a sledovali každou důvěryhodnou stopu a informovali je o významných posunech ve vyšetřování,“ řekl.