Britští soudci jsou po výroku o brexitu pod tvrdým tlakem
BREXIT SCHVÁLÍ PARLAMENT
Britští poslanci v sobotu vyzvali k ukončení tvrdé kritiky soudců, kteří ve čtvrtek rozhodli, že spuštění procesu k odchodu Británie z Evropské unie (brexitu) musí ještě odsouhlasit parlament. Útoky některých politiků a novin na soudce podle nich ohrožují nezávislost justice, jeden vládní poslanec je dokonce přirovnal k fašistickým projevům. Advokátní komora vyzvala ministryni spravedlnosti, aby podobné útoky na justici veřejně odsoudila.
Rozhodnutí soudu, které může zmařit záměr britské premiérky Theresy Mayové zahájit vyjednávání brexitu s evropskými partnery od března 2017 a celý proces zbrzdit či dokonce ohrozit, vyvolalo rozhořčení některých politiků a britských novin.
Například člen vlády Sajid Javid označil soudní výrok za „nepřijatelný“ pokus zmařit vůli Britů, kteří se v březnovém referendu jasně vyjádřili pro odchod země z unie. Bulvární deník Daily Mail označil trojici soudců za „nepřátele lidu“.
Někteří konzervativní zákonodárci se nyní snaží podobnou kritiku zastavit. „Útoky zavánějí fašistickým státem,“ řekl v sobotu listu The Times poslanec a bývalý generální prokurátor Dominic Grieve. Podobná kritika soudců podle něj znamená buď naprosté nepochopení ústavy země, nebo úmyslnou snahu ústavu zničit.
Konzervativní předseda justičního výboru parlamentu Bob Neill varoval, že útoky „ohrožují nezávislost naší justice a nemají místo v civilizovaném světě“. Vyzval Mayovou, která po vydání verdiktu netajila své velké zklamání, aby nyní zasáhla.
Také bývalý labouristický premiér Tony Blair vyzval vládu, aby ukázala, že není v nějaké při se soudci a že jim plně důvěřuje. Britská advokátní poradna vyzvala britskou ministryni spravedlnosti Elizabeth Trussovou, aby odsoudila „vážné a neopodstatněné útoky na justici“ kvůli soudnímu rozhodnutí ohledně brexitu.
Čtěte také: Bez souhlasu parlamentu žádný brexit nebude, řekl soud
Mayová varovala před brexitem, usvědčuje ji tajná nahrávka