Primitivní propaganda? ČT kritizují za dětský pořad o uprchlících
Tejc: Jde o primitivní propagandu
Ve chvíli, kdy Česko odmítá povinné kvóty a Evropou bouří debata o přerozdělování uprchlíků, má Česká televize jasno. Internetem se šíří video z pondělního vysílání jejího dětského kanálu, kdy moderátoři svéráznou formou dětem vysvětlovali, jak je to vlastně s uprchlíky. Těm podle televize jednoznačně musíme pomoci, jinak budeme stejní jako jejich trýznitelé.
Video už má celou řadu kritiků. Že zcela pomíjí odlišné argumenty, vadí třeba šéfovi ústavně-právního výboru sněmovny Jeronýmu Tejcovi z ČSSD, který ho označil za primitivní propagandu. ČT to odmítla. Pořad je údajně několik měsíců předtočený a navíc pouze staví na základních lidských hodnotách.
Moderátoři dětského programu Déčko řešili téma uprchlické krize v pořadu Planeta Yó. Ta měla přijmout uprchlíky z planety Ne. Oponenta bez informací představoval mimozemšťan TýYo.
„Jak to, že nevíš, co se děje? Copak ty vůbec nekoukáš na zprávy? Má tady přistát několik uprchlíků z planety Ne,“ podivovali se moderátoři nevědomosti svého mimozemského kamaráda. „Protože je na jejich planetě nechtějí. Vždyť víš, jak to na planetě Ne chodí. Na planetě Ne je to od rána do večera samý horor. Proto odtud všichni utíkají. Ani se jim nedivím,“ dodával jeden z nich.
TýYovi vysvětlovali, že uprchlíky přeci nemůžeme nechat, aby „jen tak pluli po vesmíru na svých vratkých korábech a ještě někde ztroskotali“ a že jim musíme pomoci. Divili se také, že TýYo žádné uprchlíky přijímat nechce. „Silnější má pomáhat slabším. Kdybysme těm uprchlíkům řekli ne, tak nebudeme o nic lepší, než ty slizký potvory s třema bradama z planety Ne,“ kárají proto moderátoři.
TýYo nakonec vše pochopí, utečenci v pořádku přistanou a v klidu stihnou zasednout do lavic na začátek školního roku.
Tejc: Jde o primitivní propagandu
Video krátce po svém odvysílání vzbudilo řadu kritických reakcí. Hlavně za to, že dětem podává značně zjednodušený problém současné uprchlické krize pouze z jednoho pohledu. Nezazní přitom jediný oponentní argument, pokud tedy nepočítáme přihlouplé námitky mimozemšťana.
Pořad mezi prvními zkritizoval třeba šéf ústavně-právního výboru sněmovny Jeroným Tejc z ČSSD. Česká vláda i parlament zastávají v rámci Evropy ke krizi rezervovanější postoj, politici napříč spektrem například odmítají povinné kvóty, které plánuje Evropská komise.
„Mně se nelíbí, že jsou děti vtahovány takovou primitivní propagandou do problému, který je v mnohém daleko složitější. Není tam žádný náznak vyváženosti či opačných argumentů. Od ČT bych očekával něco jiného, než tento hloupý způsob, jak prosazovat názor jedné skupiny. Možná skupiny tvůrců pořadu,“ řekl deníku ECHO24.cz poslanec Tejc.
Šlo o předtočený díl s etickým posláním, reaguje ČT
To ale Česká televize odmítá. Pořad se podle ní věnuje různým nadčasovým tématům, která vždy skýtají prostor i pro zřetelné etické poslání. V planetě Yó se tak prý v minulosti potýkali například s neznámou firmou, která se pokoušela na planetu vyvážet nebezpečný odpad, nebo se záměry developerů planetu nesmyslně zastavět.
„V tomto kontextu vznikal i poslední vysílaný díl, který byl založený na scénáři sepsaném v květnu a natočený začátkem června. Scénka tedy nebyla reakcí na aktuální situaci, jejíž vývoj tehdy nebylo možné předvídat. Ale stavěla na základních hodnotách, jako je empatie, tolerance nebo solidarita,“ řekla deníku mluvčí ČT Alžběta Plívová.
V Evropě je dnes uprchlická krize hlavním tématem. Například ve středu předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker představil plán na povinné přerozdělení dalších 120 tisíc uprchlíků, kteří se v současnosti nacházejí v Řecku, Itálii a v Maďarsku. Evropané si podle něj musí uvědomit, že každý v historii kontinentu byl někdy běžencem. Dohromady má být přerozděleno 160 tisíc osob.