Tsipras: Záchranný program úspěšný nebyl, ale respektujeme závazky

Řecké dluhy

Tsipras: Záchranný program úspěšný nebyl, ale respektujeme závazkyAKTUALIZUJEME
řecký premiér Alexis Tsipras Foto: FOTO: Wikimedia Commons/FrangiscoDer
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Záchranný program pro Řecko nebyl úspěšný, země se nyní potýká s vysokou nezaměstnaností, je zadlužená konkurenceschopná.

Vinu za problémy však nelze hledat pouze u ostatních, ale i v Řecku, řekl dnes v Berlíně po jednání s německou kancléřkou Angelou Merkelovou řecký premiér Alexis Tsipras. Uvedl také, že Atény chtějí dostát svým závazkům v Evropské unii.

„Tento program měl děsivé dopady na naši ekonomiku, hrubý domácí produkt se snížil asi o 25 procent,“ uvedl Tsipras. „Přibylo nezaměstnaných, zejména mezi mladými, veřejné zadlužení se zvýšilo a konkurenceschopnost snížila, čísla mluví sama za sebe. Navíc se prohloubily rozdíly mezi chudými a bohatými,“ dodal.

„Přese všechno, co se za posledních pět let stalo, by bylo zjednodušení říct, že všechny problémy v Řecku způsobili cizinci. Že jsou tím vinni ostatní a ne my Řekové. Samozřejmě jsou i nějaké problémy v základech evropské architektury, ale enormní krize v Řecku měla i interní příčiny,“ řekl rovněž Tsipras. Podle něj se musí Německo zbavit stereotypu o líných Řecích, ale Řecko zároveň musí přestat tvrdit, že jeho problémy způsobili Němci.

Podle řeckého premiéra současná vláda sice nesouhlasí se smlouvami, které s mezinárodními věřiteli podepsaly minulé kabinety, respektuje však závazky, které z těchto smluv vycházejí. „Máme však jisté priority, které souvisí se sociální soudržností a s úsilím dostat se z krize,“ uvedl Tsipras.

Řekové prý šetřit chtějí

Řecko podle něj chce přijmout reformy, které zvýší „daňovou spravedlnost“ a posílit boj proti korupci. V této souvislosti také požádal Merkelovou o spolupráci německých úřadů při vyšetřování německých firem, které se údajně na korupci v Řecku podílely.

Na detailní obsah řeckých reforem čeká eurozóna, která na jejich základě rozhodne o výplatě zbývajících 7,2 miliardy eur (téměř 200 miliard Kč) z programu úvěrové pomoci, o jehož čtyřměsíčním prodloužení rozhodla na konci února. Řecko peníze potřebuje, aby se vyhnulo hrozící platební neschopnosti. Evropská komise podle listu Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung předpokládá, že Atény nyní mají dostatek hotovosti pouze do 8. dubna.

Merkelová na tiskové konferenci několikrát upozornila, že Německo nebude tím, kdo bude posuzovat obsah řeckého reformního programu. Na dnešní schůzce s Tsiprasem rovněž neslibovala žádné poskytnutí peněz Řecku.

Německá kancléřka však zdůraznila, že je v zájmu Berlína, aby Řecko současnou krizi překonalo. „Chceme, aby Řecko bylo hospodářsky silné, aby rostlo a aby překonalo vysokou nezaměstnanost, především u mladých lidí. Myslím, že se (s Tsiprasem) shodujeme, že k tomu jsou třeba strukturální reformy, stabilní rozpočet a funkční správa,“ řekla.

Řecko se v květnu 2010 ocitlo na pokraji státního bankrotu a muselo požádat Evropskou unii a Mezinárodní měnový fond (MMF) o finanční pomoc. Výměnou za úvěrovou podporu ale muselo zavést masivní výdajové škrty, snížit důchody a mzdy a opakovaně zvýšit daně. To prohloubilo hospodářskou recesi, zvýšilo nezaměstnanost a zhoršilo životní úroveň obyvatel. 

Čtěte také: Z řeckých bank odteklo za den 300 milionů eur 

Můžeme zabavit německý majetek, vyhrožuje Řecko

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články