Americká armáda zůstane v Sýrii dlouho i po porážce džihádistů, míní spojenci
BOJE V SÝRII
- red,
Americká armáda zůstane v severní Sýrii ještě dlouho po porážce džihádistů, protože tam bude mít „strategické zájmy“. Řekl to Talál Silo, mluvčí koalice kurdských a arabských oddílů Syrské demokratické síly (SDF), která je hlavním spojencem Washingtonu v boji proti Islámskému státu, informuje agentura Reuters.
„Budou existovat vojenské, hospodářské a politické dohody mezi vedením severních oblastí (Sýrie) a Spojenými státy,“ řekl mluvčí SDF Talál Silo. „Američané zde budou mít strategické zájmy i po skončení Daeše,“ dodal.
Mluvčí americké koalice pro Islámskému státu (IS) Ryan Dillon Reuters řekl, že je „stále ještě spousta bojů, přestože byl IS poražen v Rakce“. Eric Pahon, mluvčí Pentagonu ve Washingtonu, ale neobjasnil, jak dlouho americká armáda v Sýrii zůstane. „Ministerstvo obrany neprojednává časové lhůty pro budoucí operace. Nicméně zůstáváme odhodláni zničit IS a zabránit jeho návratu,“ uvedl Pahon.
Nová základna?
Severní Sýrie by se mohla stát novou základnou pro americké síly v regionu. „Možná by mohla existovat alternativa k jejich základně v Turecku,“ uvedl Silo s odkazem na leteckou základnu Incirlik. Vedoucí syrské kurdské milice (YDG), která je významnou složkou SDF, v červenci uvedl, že Spojené státy v oblastech severní Sýrie vytvořily sedm vojenských základen včetně letecké základny nedaleko města Ajn al-Arab. Americká koalice tvrdí, že se rozmístěním svých sil nezabývá.
V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.
Reportéři agentury Reuters ale údajně viděli americký víceúčelový vrtulník užívaný ke vzdušným útokům Black Hawk a bitevní vrtulník Apache, jak vzlétají od výrobny cementu jihovýchodně od města Ajn al-Arab, kurdského města na hranici s Tureckem.
Mezinárodní koalice vedená Spojenými státy letos v lednu poprvé dodala skupinám bojujícím proti radikálům v Sýrii obrněná auta. Postupně tak začalo vznikat napětí mezi Washingtonem a Ankarou, protože zatímco USA považují kurdské milice YPG za spojence, pro Ankaru jsou to teroristé, kteří bojují za vznik nezávislého Kurdistánu, a to i na jihovýchodě Turecka.
SDF bojují proti radikálům z Islámského státu a vznikly v roce 2015 na popud USA. Mají až 25 000 členů, jejich hlavní složkou jsou kurdské milice YPG a stojí za nimi mezinárodní letecká koalice vedená Spojenými státy.