Partnerka Křetínského bude dohlížet na soudce a žalobce

Klára Cetlová na justici

Partnerka Křetínského bude dohlížet na soudce a žalobce
Klára Cetlová Foto: Foto: VŠE
1
Komentáře
Lenka Zlámalová
Sdílet:

První náměstek ministryně spravedlnosti Robert Pelikán, který býval pravou rukou Andreje Babiše na ministerstvu financí, si od října přivedl nové posily. Vrchní ředitelkou důležité justiční sekce se stala Klára Cetlová. Právnička s patnáctiletou kariérou ve státních službách je životní partnerkou miliardáře Daniela Křetínského.

Zprávu přinesl jako běžnou informaci o personálních změnách v úřadu jako první server Česká justice. Nikdo z veřejnoprávních ani soukromých médií jí nepřevzal.

Klára Cetlová se těší velmi dobré pověsti jako specialistka na finanční trhy a regulaci. Celou svoji profesionální kariéru strávila ve státních službách. Po studiích na právnické fakultě Masarykovy univerzity v Brně nastoupila v roce 1999 do Komise pro cenné papíry. Odtud se v roce 2004 přesunula na místo ředitelky odboru finančních trhů ministerstva financí. Měla na starosti přípravu legislativy pro bankovnictví a kapitálový trh. Zároveň byla zodpovědná za vztahy České republiky s Evropskou unií a mezinárodními institucemi. Zvlášť po začátku finanční krize v roce 2008 a následné dluhové krizi eurozóny to byl klíčový post, kde se připravovaly podklady a pozice vlády k záchranným mechanismům a bankovní unii.

Když v roce 2011 opustila ministerstvo financí tehdejší náměstkyně Klára Król Hájková a zamířila do Evropské banky pro obnovu a rozvoj, tehdejší ministr financí Miroslav Kalousek uvažoval, že by právě Kláru Cetlovou jmenoval na její místo. Neudělal to právě proto, že je životní partnerkou Daniela Křetínského. Nechtěl vyvolávat dojem, že jde na ruku důležitým finančním skupinám a podezření z konfliktu zájmů. Klára Cetlová se vždy držela své specializace na finanční právo. Je to pozice, která je ve veřejném i soukromém sektoru velmi vysoce ceněná. Zvlášť ve chvíli, kdy se v Evropské unii vyjednává o bankovní unii a nových regulacích. Cetlová zasedala i v rozkladové komisi České národní banky.

Nečekaná odbočka finanční právničky

Teď nastupuje na ministerstvu spravedlnosti, ovládané hnutím ANO Andreje Babiše, v úplně jiné branži. Bude vrchní ředitelkou justiční sekce. Její hlavní pracovní náplní bude dohled nad soudci a státními zástupci. Náplň práce Kláry Cetlová vypadá podle oficiálního stanoviska ministerstva spravedlnosti následovně. „Sleduje, prověřuje a vyhodnocuje výkon soudnictví a plní dohledové a organizační povinnosti ministerstva vůči soudům. Zajišťuje úkoly vyplývající ze služebních a pracovních vztahů soudců, státních zástupců, justičních a právních čekatelů a úkoly spojené s uplatňováním kárné odpovědnosti soudců a státních zástupců, úkoly spojené s organizační výstavbou soudů a státních zastupitelství a organizačních složek resortu (vězeňské služby, Justiční akademie, Rejstříku trestů). Zajišťuje výkon pravomocí spojených se státním dohledem vůči notářům, soudním exekutorům, advokátům, soudním tlumočníkům a soudním znalcům, rozhodcům a mediátorům.“

Z popisu je na první pohled zřejmé, jak velká kariérní výhybka to pro Kláru Cetlovou je. Právě ona by pro ministra spravedlnosti připravovala třeba kárné žaloby proti soudcům a státním zástupcům, což je fakticky jediná cesta, jak mohou být odvoláni z funkce.

Nový zákon o státním zastupitelství, který ministerstvo připravuje, tuto pozici ještě posílí. Helena Válková i Robert Pelikán chtějí ze státního zastupitelství udělat politickou prokuraturu ve francouzském stylu, kdy by měl ministr spravedlnosti pravomoc zasáhnout do živých vyšetřovaných kauz a také odvolat kohokoliv ze státních zástupců.

Pozici Cetlové ještě vyztuží nový zákon o státní službě. Jako kariérní státní úřednici ji téměř nebude možné z tohoto vlivného postu odvolat. V té chvíli navíc už bude nejspíš sedět dokonce o patro výš.

Náměstkyně ministra Pelikána

Očekává se, že po komunálních volbách vymění Andrej Babiš část svých ministrů. Velmi pravděpodobně půjde Helena Válková a nahradit by ji měl právě Robert Pelikán. Právě proto už si začal stavět svůj ministerský tým. Od října přišlo kromě Kláry Cetlové dalších deset lidí. Právě Cetlová by se po personální výměně měla podle informací deníku ECHO24.cz stát první náměstkyní Roberta Pelikána a přebrat celé jeho dosavadní portfolio, kam patří mimo jiné i ostře sledovaný zákon o státním zastupitelství.

Protikorupční policie pod dozorem vrchního státního zastupitelství v Praze vyšetřuje několik obchodů Energetického a průmyslového holdingu, jehož spoluvlastníkem a výkonným šéfem je partner Cetlové. Kriminalisté prověřují především, jestli obchody mezi ČEZ a Křetínského EPH nebyly pro polostátní firmu nevýhodné. Křetínský zaměstnává hned v několik pozicích (Elektrárny Opatovice, nafta Gbely) expremiéra Mirka Topolánka.

Právě obchody polostátního ČEZ z éry Mirka Topolánka, na nichž výrazně vydělával Křetínského EPH, označoval Andrej Babiš za ohnisko Matrixu a Palerma, kvůli nimiž se rozhodl jít do politiky.

Zhodnocení bezpečnostní investice

Daniel Křetínský, považovaný za jednoho z nejchytřejších a nejbystřejších českých miliardářů, okamžitě pochopil jak je zranitelný. Proto přesvědčil své partnery z J&T a hlavně Patrika Tkáče, aby si pořídili vydavatelství Ringier s bulvárním deník Blesk jako „bezpečnostní aktivum“. To vysvětluje velmi vysokou cenu 4,7 miliardy korun, které za mediální dům zaplatili a mohli se tak stát protiváhou Babišově Mafře.

Od pořízení bezpečnostního aktiva se vztahy mezi oběma miliardáři výrazně vylepšily. O Palermu kolem ČEZ už ministr financí nemluví. V Blesku, který měl ambicí být tvrdým politickým bulvárem ve stylu německého Bildu, nenajdete kritické texty o Babišovi. Bulvární list naopak funguje jako jeho velmi účinné PR lidového miliardáře. Najdete zde opakované adorační rozhovory s paní Babišovou včetně pochvalných statí o jejím vylepšujícím se módním stylu, kde v titulcích nechybí slova jako „hvězda“, stejně jako prezentace její skromné lidové tváře, jak si chodí pro běžnou konfekci do Zary. Své místo mají fotografie sportujícího ministra financí v teplákové soupravě.

Mediální oligopol

Daniel Křetínský, který vydělává a podniká v regulovaných oborech, pro něž jsou klíčová rozhodnutí politiků, se netají svými představami, jak o směřování země rozhoduje zhruba stovka nejbohatších a nejvlivnějších. Investice do médií chápe jako součást tohoto dělení vlivu. Když se ho v pátek Hospodářské noviny zeptaly, co si od té investice slibuje, odpověděl: „Myslím, že mediální trh čeká významná změna a míra konsolidace bude větší, než se obecně očekává. Hlavně v oblasti tištěných médií. Buď nastane rychlá cesta s pomocí série akvizic, nebo pomalá, kdy ostatní tituly budou umírat. Mám teorii 2+1 nebo 3+1, kdy se udrží dvě nebo tři soukromé mediální skupiny plus veřejnoprávní Česká televize.“

Není těžké odhadnout, co to znamená v praxi. Model 2+1, počítá jen s Babišem a Křetínským. V konstelaci 3+1 je stále ještě místo i pro Economii Zdeňka Bakaly. Tu by ale Křetínský rád za rozumnou cenu koupil, aby své bezpečnostní aktivum doplnil o seriózní deník Hospodářské noviny.

Vysoce postavení soudci a žalobci už představy Křetínského o formování společnosti znají, protože si je před čtyřmi lety přímo vyslechli na neformální debatě miliardáře s justiční elitou v Brně. Bez skrupulí promluvil o zhruba stovce lidí, u nichž se propojuje majetek s potřebou mít vazby na politiku a společenský vliv. Posluchačům bylo zřejmé, že Daniel Křetínský se mezi mocné rozhodně počítá. Pak přidal ještě know-how, jak se tady vydělávají velké peníze. Nikdy prý nejde do obchodů a investic, které vynesou méně než dvacet procent. Z debaty bylo zřejmé, jak si dobře uvědomuje, že líčí stav, který je často v rozporu s etikou i morálkou. Daniel Křetínský přitom moc dobře věděl, k jakému publiku mluví. Jeho matka Michaela Židlická bývala do letošního jara ústavní soudkyní. Nepadly žádné kontroverzní otázky. Soudci to vzali jako cenný vhled insidera.

Právě kombinace vytříbenosti s pohrdáním klasickou dělbou moci je velmi nebezpečná a dokáže mnoho lidí zmást. O Křetínském nemůžete říct, že je to komunistická věrchuška s vazbami z bývalých podniků PZO, s fízlovskými manýry, obklopená agenty StB a spolupracovníky KGB. Je to vzdělaný, bystrý právník z dobré brněnské rodiny.

Slovenské elektrárny a Unipetrol

Vztahy s Babišem jsou pro něj přitom důležité nejen kvůli obchodům minulým, ale hlavně kvůli těm příštím. EPH se uchází o koupi podílu ve Slovenských elektrárnách, kde je jeho konkurentem polostátní ČEZ. V něm vykonává akcionářská státu právě ministr financí Andrej Babiš.

Finančníci kolem J&T a Křetínského EPH zároveň vyjednávají s polským PKN Orlen, že by od něj koupili většinový podíl v Unipetrolu. Už dnes v něm drží přes společnost Paulinino Limited 23,7 procenta akcií a jsou druhým největším vlastníkem. Andrej Babiš přitom stále vede s Poláky právní spory o 20 miliard korun, za to, že mu po privatizaci Unipetrolu v roce 2004 neprodali vybrané firmy. S Křetínským a spol. by se mu vyjednávalo snáz.

Klára Cetlová se nikdy nedostala do podezření z konfliktu zájmů a má velmi dobré renomé mezi lidmi, kteří s ní pracovali. O to podezřeleji teď vypadá kariérní výhybka do justice. Stav, kdy na klíčových postech státní správy sedí blízcí vlivných finančníků zabetonovaní zákonem o státní službě, na západ od nás nenajdete.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Bezpohlavní Jaguar

KOMENTÁŘ

Skupina bezpohlavních bytostí vystoupí ze žlutého výtahu na povrch fialové planety. Různě poskakují, máchají kladivy i štětci, zatímco se objevují slogany jako ...

00:08

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz