Pobaltí se bojí Ruska. Na hranicích tak zůstávají speciální jednotky z USA
Napětí na hranicích s Ruskem
Speciální jednotky ze Spojených států budou nadále působit v Pobaltských zemích. Desítky příslušníků mají za úkol sbírat informace pro CIA a trénovat koaliční vojáky NATO. Samotné Pobaltské státy se ze strachu z Ruska snaží splnit vůči severoatlantické koalici své závazky a zvyšují rozpočty na obranu. Ty se staly tématem po výrocích budoucího prezidenta Donalda Trumpa, že opustí NATO, pokud státy nebudou dostatečně přispívat na obranu aliance.
Podle Raymonda Thomase, šéfa Velitelství speciálních operací ozbrojených sil v Pentagonu, jsou Pobaltské státy vystrašené z událostí, které se odehrávají v sousedních zemích. „Jsou k smrti vystrašení. A velice otevřeně to přiznávají,“ řekl Thomas pro list The New York Times.
Mluvčí litevského ministerstva obrany Asta Galdikaite potvrdila přítomnost jednotek. Podle vyjádření nabídli Američané „zajištění bezpečnosti pro pobaltské státy v návaznosti na zhoršení situace v regionu“. Speciální jednotky také budou pomáhat s tréninkem ostatních vojáků koaličních států a pomáhat připravovat informace k misím CIA.
Členské státy aliance se navíc obávají, že Donald Trump uskuteční svůj plán, že pokud státy nebudou dostatečně přispívat na společnou obranu aliance, tak Spojené státy NATO opustí. Mnoho zemí, mezi nimi také Česká republika, totiž neplní závazek vydávat nejméně dvě procenta hrubého domácího produktu na obranu.
Samotné pobaltské státy Lotyšsko, Litva i Estonsko zvýšilo své výdaje na obranu z 210 milionů dolarů v roce 2014 na 390 milionů dolarů za rok 2016. Litva a Lotyšskou jsou zároveň státy, které mají největší rozdíl ve výdajích na obranu na celém světě. I přes zvýšené výdaje za obranu je Estonsko se svojí populací 1,3 milionu proti případnému útoku z Ruska bez šance. V armádě má 6 tisíc lidí a bez pomoci NATO by se neobešlo.
Rusko však považuje přítomnost vojáků NATO za provokaci. Nasazení vojáků na hranicích je největší od dob studené války. Proto bylo také Moskvou několikrát kritizováno jako agresivní. Své vojáky vyšle do regionu také Velká Británie, Francie nebo Dánsko.
Cvičení Visegrádských států
V nadcházejícím víkendu se také uskuteční cvičení vojáků zemí Visegrádské čtyřky s pobaltskými spojenci z NATO. Postupně se vystřídají české, slovenské, polské a maďarské jednotky. S kolegy z Litvy, Estonska a Lotyšska budou cvičit kvůli obavám z Ruska. Z České republiky se cvičení zúčastní 112 vojáků, většina z nich je z lehkého motorizovaného praporu z Bučovic.
Čeští a litevští vojáci budou společně cvičit v kasárnách v Klaipedě a ve výcvikových prostorech Pabrade a Kairiai. Procvičovat podle dřívějšího vyjádření armády budou „běžnou taktickou činnost na stupni roty a vzájemná součinnost českých a litevských vojáků při plnění úkolu“.