‚Zachovej si sílu, Izraeli, 20. leden se blíží,‘ mírní Trump ‚zradu USA‘
Kritika Obamovy administrativy
Budoucí americký prezident Donald Trump ve středu kritizoval chování administrativy končícího prezidenta Baracka Obamy vůči Izraeli. Naznačil, že pod jeho vedením budou USA k židovskému státu mnohem vstřícnější. Spojené státy se minulý týden zdržely hlasování v Radě bezpečnosti OSN, a umožnily tak přijetí rezoluce požadující po Izraeli, aby přestal s výstavbou osad na okupovaných palestinských územích.
„Nemůžeme nadále přihlížet, jak se s Izraelem jedná s naprostým pohrdáním a neúctou. Měli ve Spojených státech velkého přítele, ale… už tomu tak není,“ napsal Trump na Twitteru. „Začátkem konce byla hrozná dohoda s Íránem, a teď to (OSN)! Zachovej si sílu, Izraeli, 20. leden se rychle blíží,“ dodal Trump, který se úřadu amerického prezidenta ujme na slavnostní ceremonii právě 20. ledna.
V pátek Rada bezpečnosti OSN přijala rezoluci, která požaduje po Izraeli ukončení výstavby židovských osad na okupovaných palestinských územích včetně východní části Jeruzaléma. Spojené státy, které židovský stát vždy v předchozích hlasováních v OSN podporovaly, se tentokrát hlasování zdržely. Dokument tak mohl projít. Izrael již oznámil, že se rezoluci nepodřídí.
Izrael na přijetí rezoluce reagoval s nevolí a netajil velké podráždění, což dal najevo prakticky všemi dostupnými diplomatickými prostředky vůči všem 15 zemím v RB OSN, které dokument odsouhlasily.
Možnost vzniku palestinského státu
Americký ministr zahraničí John Kerry obhajoval ve středu rezoluci Rady bezpečnosti OSN požadující po Izraeli, aby přestal s výstavbou osad na okupovaných palestinských územích. Podle něho se tak zachovává možnost vzniku samostatného palestinského státu.
Už současná situace mezi Izraelci a Palestinci podle Kerryho neumožňuje vznik palestinského státu a naopak nahrává věčné okupaci palestinských území Izraelem. Spojené státy umožnily schválení rezoluce Rady bezpečnosti OSN tím, že se zdržely hlasování, a to v souladu se svými hodnotami tak, jak činily i předcházející americké vlády, uvedl také Kerry v projevu, ve kterém zhodnotil dosavadní vývoj izraelsko-palestinského mírového procesu.
„To je to, co obhajujeme: budoucnost Izraele jako židovského a demokratického státu žijícího v míru a bezpečí po boku svých sousedů,“ řekl Kerry. „Je-li volbou jen jeden stát, pak Izrael může být buď židovský nebo demokratický, ale nemůže být zároveň obojí, a nikdy nebude opravdu žít v míru,“ řekl Kerry v projevu.
Kerry rovněž řekl, že by Jeruzalém měl být hlavním městem obou sousedících států, čímž podpořil palestinskou představu o mírovém vyrovnání. Zatímco Palestinci chtějí udělat metropoli z východního Jeruzaléma, Izrael se o město nechce dělit.
Rozhodne až Trump
Je to poprvé od roku 1979, co Washington v této otázce Izrael nepodpořil. Židovský stát ale už dlouhodobě pokouší trpělivost právě vlády prezidenta Baracka Obamy stále rozšiřující se výstavbou osad na palestinských územích. Snižuje se tím možnost mírového vyrovnání s Palestinci, kteří usilují o vznik životaschopného samostatného státu.
Kerry také konstatoval, že o dalším vývoji blízkovýchodního vztahu, a tedy o otázce osad, sporného statusu Jeruzaléma a o řešení „dvou států“ rozhodne až Trumpova vláda. Dodal, že USA nemohou dělat vůbec nic, když vidí, že „naděje na mír se vzdaluje“.