Blíží se Grexit? Banky i burza dnes zůstanou zavřené

Reakce na referendum

Blíží se Grexit? Banky i burza dnes zůstanou zavřenéAKTUALIZOVÁNO
Premiér Alexis Tsipras pronáší televizní projev k národu Foto: Foto: Reuters
3
Ekonomika
Echo24
Sdílet:

Řecké banky zůstanou dnes zavřené a bude zavedena kapitálová kontrola, potvrdil včera večer v televizním projevu řecký premiér Alexis Tsipras. Podle předchozích informací agentury Reuters by se dnes neměla otevírat ani akciová burza v Aténách. Dramatická situace zadluženého Řecka tak spěje k vyvrcholení, na jehož konci může být i státní bankrot či odchod země z eurozóny.

O dnešním zavření bank předtím informoval včera večer šéf jedné z nich – Anthimos Thomopulos, ředitel finančního ústavu Piraeus – po schůzce rady pro finanční stabilitu. Premiér Tsipras následně v televizním projevu vyzval Řeky ke klidu a pokusil se je ujistit, že jejich bankovní vklady jsou v bezpečí.

Řecké banky jsou nyní pod tlakem kvůli kolapsu jednání mezi Aténami a jejich věřiteli o dohodě, v rámci které mělo Řecko získat peníze ze záchranného programu výměnou za reformy. Evropská centrální banka navíc včera nezvýšila Řecku limit pro čerpání nouzových prostředků.

Vláda doposud popírala, že by se chystala podobné kroky zavést. Tsipras obvinil evropské partnery a evropskou centrální banku, že si tento krok po Řecku vynutili. Ujistil však občany, že jejich vklady jsou v bezpečí. „(Odmítnutí) požadavku řecké vlády o krátké prodloužení programu bylo bezprecedentním aktem podle evropských standardů, zpochybňuje to právo na svrchované rozhodnutí lidu,“ prohlásil Tsipras v televizním projevu.

„Toto rozhodnutí přimělo dnes ECB omezit dostupnou likviditu pro řecké banky a řeckou centrální banku, aby navrhla bankovní prázdniny a omezení pro výběry z bank,“ dodal. Neupřesnil však, jak dlouho zůstanou banky uzavřené, či jaká budou omezení pro pohyb kapitálu.

Zavedení kontroly kapitálu znamená, že vláda může bankám nařídit limity pro denní výběry peněz a převody peněz do zahraničí. Může také zavést další opatření, jako omezení transakcí v cizích měnách.

Evropská centrální banka předtím včera rozhodla, že ponechá program nouzového financování (ELA) pro řecké banky na současné úrovni zhruba 89 miliard eur (2,4 bilionu Kč). Nouzové financování je pro řecké banky jedinou náhradou za odliv vkladů. Problémem ovšem může být, že zmíněný limit se nezvýšil – neboli, že Atény nemohou dosáhnout na částku ani o euro vyšší.

Obavy o další budoucnost Řecka způsobily, že Řekové začali v sobotu masivně vybírat peníze z bankomatů. V minulých dnech to byl o několik miliard eur, jen za sobotu dalších nejméně 600 až 700 milionů.

Následovalo to po pátečním prohlášení premiéra Alexise Tsiprase, že řecká vláda uspořádá 5. července referendum o záchranném programu, což vedlo ke kolapsu jednání s ostatními zeměmi eurozóny.

Šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová v této souvislosti BBC řekla, že plánované referendum podle ní bude neplatné. Šéfka MMF zdůraznila, že Řekové mají hlasovat o návrzích, které už nejsou na stole.

Ve hře je podle některých i vystoupení Řecka z eurozóny, tuto možnost zmínil například francouzský premiér Manuel Valls. Ten ovšem také prohlásil, že Atény mají na referendum právo.

Rakouský ministr financí Hans Jörg Schelling zase upozornil, že z eurozóny nelze vystoupit. Řecko by muselo nejdřív požádat ostatní země o vystoupení z EU a ty by s tím musely souhlasit. Teprve poté by Řecko pravděpodobně mohlo opustit i eurozónu, prohlásil Schelling v rozhovoru s deníkem Die Presse

Čtěte také: Řecko na konci cesty? Eurozóna mu víc času nedá

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články