Bude generálem bývalý estébák? Uvidí se 28. října

Policejní náměstek

Bude generálem bývalý estébák? Uvidí se 28. říjnaNOVÉ
Zdeněk Laube Foto: Foto: encyklopediecr.eu
2
Domov
Kristýna Novotná
Sdílet:

Už tradičně v den státního svátku 28. října prezident Miloš Zeman jmenuje nové generály. Mezi policejními kandidáty je i bývalý příslušník komunistické Státní bezpečnosti (StB) Zdeněk Laube. Současný náměstek policejního prezidenta před rokem 1989 pracoval na tzv. sledovačkách. Díky čisté lustraci působí v české státní správě už 25 let a každé jeho povýšení vyvolává kontroverze.

Policejní náměstek plukovník Zdeněk Laube, pod kterého mimo jiné spadá protikorupční policie a protimafiánský útvar, pracoval na komunistickém ministerstvu vnitra od roku 1981. Přímo k StB pak nastoupil o dva roky později. Působil na IV. správě Sboru národní bezpečnosti (SNB), která měla na starosti tajné sledování občanů.

Konkrétně byl Laube, jak loni v červnu mimo jiné upozornil týdeník Euro, příslušníkem druhého odboru, který sledoval provoz zastupitelských úřadů. Daná složka Státní bezpečnosti se také podílela na monitorování disidentů.

Návrh na povýšení třech jedinců z dosavadní hodnosti plukovník předložil na pondělním zasedání vlády ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Podle ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera (ČSSD) seznam jmen prošel bez připomínek „V podstatě žádná rozprava k tomu neproběhla a žádné výhrady nezazněly, pokud si dobře pamatuji,“ řekl serveru ECHO24.cz Dienstbier.

„Navrhovaní služební funkcionáři zastávají nejvyšší řídící funkce v rámci příslušného bezpečnostního sboru. Při výkonu funkce prokazují vysokou profesionální připravenost a všestranné praktické zkušenosti. Organizační součásti pod jejich vedením dosahují velmi dobrých výsledků,“ píše se v předkládací zprávě ministerstva vnitra, kterou má deník ECHO24.cz k dispozici.

Komunistická minulost nevadí

Po revoluci Laube u policie zůstal díky negativnímu lustračnímu osvědčení. To získal na základě tzv. malého lustračního zákona z roku 1992, který další působení u české policie zakázal pouze lidem, kteří byli zaměstnáni na postech vedoucích či vyšších pracovníků. U police tak mohou pracovat až stovky někdejších estébáků.

Náměstkem policejního prezidenta Tomáše Tuhého pro službu kriminální policie a vyšetřování se Laube stal loni v červnu. Tehdy byl na post v nejužším vedení policejního prezidia jediným kandidátem. Tuhému jeho komunistická minulost nevadila, označil ho za kvalitního manažera.

„To, že některé policejní činnosti byly v dřívější době zařazeny pod Státní bezpečnost, ještě neznamená, že pracovaly na takovém útvaru, který by byl ohrožením pro současnou novou policii,“ zastal se svého nového náměstka Tuhý loni v červnu s tím, že Laube prošel občanskými komisemi, které posuzovaly jeho možné další působení.

V devadesátých letech Laube vystřídal několik policejních složek, nakonec zakotvil v Útvaru speciálních činností, který má na starosti tajné operace včetně ochrany svědků. Od roku 2009 daný útvar vedl. Laube disponuje bezpečnostní prověrkou na stupeň utajení ‚tajné‘.

Jmenování záleží na Zemanovi

Seznam policejních kandidátů, kteří by mohli být v den výročí vzniku samostatného Československa povýšeni z plukovníka na hodnost brigádní generál, má Zeman už na stole. Možné jmenování Zdeňka Laubeho ale odmítl komentovat. „Konkrétní jména těch, kteří budou povýšeni do generálské hodnosti, budou zveřejněna ve státní svátek 28. října 2015,“ uvedl deníku ECHO24.cz Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček.

Pravomoc prezidenta jmenovat a povyšovat generály je dána Ústavou. Hlava státu tak činí na návrh vlády, neznamená to ale, že musí povýšit všechny navržené kandidáty, jak už to ovšem několikrát předvedl. Naposledy letos na jaře, když odmítl jmenovat tři profesory. Vadila mu právě jejich „sporná minulost“. Zda k povýšení Laubeho během slavnostního ceremoniálu na Pražském hradě skutečně dojde, zatím tedy zůstává otázkou.

Policejní sbor má aktuálně dva sloužící policisty s hodností brigádní generál. Prezident povyšuje vojáky, policisty a hasiče do generálských hodností dvakrát ročně, a to 8. května u příležitosti Dne vítězství a 28. října na Den vzniku samostatného Československa.

Čtěte také: Zeman jmenoval profesory vojenské školy, poprvé separátně

Zeman jmenoval generály, povýšili Pavel i syn Heliodora Píky

Zemanův poradce Nejedlý dostal diplomatický pas

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články