Putina rozčílil americký zásah v Sýrii. Mluví o agresi
Útok USA v Sýrii
Ruský prezident Vladimir Putin podle svého mluvčího označil americký zásah za „agresi proti svrchovanému státu a za porušení mezinárodního práva pod smyšlenou záminkou“, což poškodí rusko-americké vztahy i společný boj proti terorismu.
„Syrská armáda nedisponuje zásobami chemických zbraní,“ zdůraznil mluvčí Dmitrij Peskov a připomněl, že zničení všech syrských chemických zbraní potvrdila Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW). „Naprosté ignorování faktů o použití chemických zbraní teroristy podle Putinova názoru jen podstatně zhoršuje situaci,“ dodal.
Americký nálet byl podle ruské diplomacie nepromyšlený, prohloubí stávající problémy a Spojené státy tento úder údajně připravovaly ještě před údajným chemickým útokem v syrské provincii Idlib.
Telefonický rozhovor mezi Donaldem Trumpem a Vladimírem Putinem se však zatím neplánuje. Podle Kremlu Moskva nezavře komunikační kanál s USA, ale skončí s výměnou informací. Kreml podle Putinova mluvčího Dmitrije Peskova lituje, že Trump před volbami sliboval boj proti terorismu, ale „dopadlo to přesně naopak“, když nálet prospěl teroristům. Americký útok podle mluvčího také výrazně zvýšil riziko incidentů mezi ruskými a americkými letouny.
Rusko v reakci na americký úder v Sýrii pozastavilo platnost ujednání s Američany, které mělo zabránit incidentům mezi ruskými letouny a silami koalice vedené USA při operacích v této blízkovýchodní zemi. Oznámilo to v pátek ruské ministerstvo zahraničí.
Ruská Státní duma dnes vyzve parlamenty ostatních států a meziparlamentní organizace, aby odsoudily americký útok na základnu syrské armády nedaleko Homsu. „Americká agrese“ podle ní podrývá mezinárodní spolupráci v boji proti terorismu.
Americké bombardování letecké základny syrského režimu v reakci na chemický útok ve městě Chán Šajchún přivítal například Izrael, Saúdská Arábie a Austrálie. Naopak Írán bombardování odsoudil. Rusko po útoku USA na leteckou základnu režimu prezidenta Bašára Asada požádá o mimořádné zasedání Rady bezpečnosti OSN. Agentuře Ria Novosti to řekl šéf branného výboru horní komory parlamentu Viktor Ozerov.
Podle australského premiéra Malcolma Turnbulla je úder „přiměřenou a vyváženou“ odpovědí na tento incident. Turnbull současně vyzval Rusko, aby „sehrálo svou roli“ při zajištění míru v Sýrii. Rijád vyjádřil Washingtonu plnou podporu a krok amerického prezidenta Donalda Trumpa označil za odvážný.
Předseda zahraničního výboru horní komory ruského parlamentu Konstantin Kosačov podle agentury Interfax řekl, že ruské spojenectví se Spojenými státy v Sýrii je po americké akci zpochybněno. Americký úder měl podle něj potvrdit „předchozí verdikt o vině (syrského prezidenta) Bašára Asada za chemický útok“. Syrská vláda opakovaně popřela, že v úterý v Chán Šajchúna použila chemické zbraně.
Vypálení padesáti devíti střel středního doletu na leteckou základnu na západě Sýrie by podle Viktora Ozerova mohlo ohrozit úsilí v boji proti terorismu v Sýrii. „Tento (útok) by bylo možné vnímat jako akt agrese Spojených států vůči členu Organizace spojených národů,“ dodal Ozerov.
Rusko je jedním z hlavních spojenců režimu syrského prezidenta Asada. Americký ministr zahraničí Rex Tillerson dnes uvedl, že Spojené státy Rusko na chystaný útok před jeho uskutečněním upozornily. Zástupce ruského velvyslance při OSN Vladimir Safronkov krátce před oznámením o ostřelování základny varoval před „negativními následky“ vojenské intervence Spojených států v Sýrii.