Tři roky vězení pro Janouška. Pokus o vraždu to nebyl

Tři roky vězení pro Janouška. Pokus o vraždu to nebylAKTUALIZUJEME
Roman Janoušek telefonuje těsně po nehodě Foto: Reprofoto z TV NOVA
1
Krátké zprávy
Sdílet:

Lobbista Roman Janoušek má strávit za mřížemi tři roky za to, že před dvěma lety svým autem v opilosti srazil ženu. Rozsudek vynesl pražský městský soud, který dále Janouškovi zakázal pět let usednout za volant. Soud jeho čin nekvalifikoval jako pokus o vraždu, jak tvrdila obžaloba. Podle rozsudku se podnikatel dopustil těžkého ublížení na zdraví a ohrožení pod vlivem návykové látky.

Janouškovi podle soudce ulehčila úplná úhrada škody a dosavadní bezúhonnost. I proto šlo "pouze" o ublížení na zdraví. Lobbista dostal trest na samé spodní hranici sazby, soud jej poslal do druhého nejmírnějšího typu věznice - s dozorem.

Verdikt zatím není pravomocný, státní zástupkyně se proti němu na místě odvolala. Jako adekvátní trest by viděla navrhovaných deset let za pokus o vraždu a ohrožení pod vlivem návykové látky.

Odvolání podá zřejmě i odsouzený Janoušek, aspoň to předpokládá jeho právní zástupce Vít Široký, který by pro svého klienta chtěl podmínku. Soudu navrhoval, aby jeho klienta zprostil viny kvůli zdravotním problémům v době nehody. 

Polehčující okolnosti

Ke stavu Janouška se podle soudce vyjadřovali znalci a z jejich posudků vyplynulo, že obžalovaný netrpěl žádnou duševní poruchou. Za jeho chování při nehodě mohla opilost. "Za volant vozidla v tom stavu, v jakém byl, vůbec neměl sedat," řekl při odůvodnění soudce.

Polehčující okolností byl pro Janouška čistý trestní rejstřík a také to, že sražené ženě zaplatil odškodné 900 000 korun. Podle znalců navíc nehrozí, že by trestnou činnost opakoval. "Na druhou stranu jsme nemohli přehlédnout závažnost zranění, která poškozená utrpěla," upozornil soudce. Řidička měla otok mozku a zlomeniny žeber i kotníku, po nehodě strávila zhruba měsíc a půl v nemocnici. Kdyby jí lékaři neposkytli včasnou pomoc, mohla i zemřít. 

Janoušek si verdikt poslechnout nepřišel. "Klient má obavy, to je přirozená lidská vlastnost," řekl novinářům jeho právník Vít Široký. "Myslím si, že s trestem rozhodně není srozuměn, protože se necítí být vinen úmyslným trestným činem," doplnil. 

„Hodila šipku na kapotu“

Podle obžaloby narazil lobbista 23. března 2012 v pražské Vyskočilově ulici svým porsche do volva, které řídila jedenapadesátiletá žena. Kolizi neřešil, a když ho rozčilená řidička na následující křižovatce doběhla a postavila se mu před kapotu, srazil ji a ujel. Krátce poté mu policisté v dechu naměřili přes dvě promile alkoholu. Žena se zhruba měsíc a půl léčila v nemocnici.

Janoušek k hlavnímu líčení na vlastní žádost nechodil. V jeho úvodu jen přečetl prohlášení, že ženu při incidentu neviděl, jinak by prý zastavil a poskytl jí pomoc. Upozornil také, že v době nehody měl v hlavě hematom, o čemž se prý dověděl až později. 

Tvrzení, že řidičku při rozjíždění neviděl, však zpochybnil jak revizní znalecký posudek z oboru silniční dopravy, tak policejní odposlech Janouškova telefonu. Krátce po incidentu totiž podnikatel popisoval svým známým, jak mu žena "hodila šipku na kapotu".

Čtěte také: Hodila šipku na kapotu, řekl Janoušek. Žaloba žádá 10letý trest

Sdílet:

Hlavní zprávy

Bezpohlavní Jaguar

KOMENTÁŘ

Skupina bezpohlavních bytostí vystoupí ze žlutého výtahu na povrch fialové planety. Různě poskakují, máchají kladivy i štětci, zatímco se objevují slogany jako ...

00:08

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz