Hitler přežil válku, ukazuje kontroverzní komedie. Míří do kin
Komedie s Hitlerem
Německou kontroverzní komedii Už je tady zas, ve které se nacistický vůdce Adolf Hitler ocitne v roce 2011, uvedou tuzemská kina poprvé 10. března. Snímek o tom, jak si zločinec díky nekorektnímu vystupování v různých televizních pořadech a na internetu opět získá masovou oblibu, zhlédnou dnes novináři na projekci v Praze.
Film vyvolávající diskuse natočil režisér David Wnendt podle bestselleru Timura Vermese. Příběh je postaven na myšlence, že Hitler nespáchal sebevraždu, pouze upadl do záhadného spánku a po 66 letech se probouzí v dnešním Berlíně. Zjišťuje, že válka skončila porážkou, jeho politická strana neexistuje, chybí mu Eva Braunová, město je plné cizinců a v Německu místo něj vládne žena. Okolí Hitlera pokládá za komika a bláznivého imitátora, jenže on díky využití televize a internetu získá obrovskou popularitu a rozhodne se vstoupit znovu do politiky. Při tom se setkává s mnoha lidmi, které jeho názory nešokují.
Snímek přišel do kin v Německu loni v době uprchlické krize a sílícího extremismu a za první dva týdny vydělal v přepočtu 305 milionů korun. Vermesův román vydaný v roce 2012 se držel v žebříčku nejprodávanějších knih na špici dvacet týdnů, prodalo se ho 2,3 milionu exemplářů. Kniha byla přeložena do 41 jazyků včetně češtiny.
Nečekaný úspěch knihy i filmu znepokojuje některé kritiky pravicového extremismu. „Každý pokus ukázat Hitlera v lidštějším světle a naopak odlidštit jeho oběti je krajně nebezpečný,“ řekl například znalec pravicové scény Andreas Zick z univerzity v Bielefeldu. Autor knihy Vermes tvrdí, že nechtěl Hitlera ukazovat v lepším světle. Démonizace je ale podle něj stejným nebezpečím.
Velkou kritiku vyvolalo už komediální uchopení Hitlera ve filmu Mein Führer z roku 2007 natočený podle scénáře Daniho Levyho. Na rozdíl od vážných snímků Třetí říše (2004) nebo Valkýra (2008) pojal Hitlera komediálním způsobem i český film Zítra vstanu a opařím se čajem z roku 1977.