Napětí v Zálivu polevilo: Írán propustil zajaté americké námořníky

Konflikt v Perském zálivu

Napětí v Zálivu polevilo: Írán propustil zajaté americké námořníkyAKTUALIZOVÁNO 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Američtí námořníci zadržení v úterý v Íránu byli propuštěni. Írán desetičlennou posádku zajal, když pronikla do jeho výsostných vod. Podle velitele námořnictva Alího Fadávího se tam dva čluny amerického námořnictva dostaly kvůli problémům s navigací. Šéf íránské diplomacie Mohammad Džavád Zaríf byl kvůli tomuto případu v kontaktu se svým americkým protějškem Johnem Kerrym.

„Vyšetřování ukázalo, že se američtí námořníci dostali do íránských výsostných vod vinou technických problémů v jejich navigačním systému,“ prohlásil Fadáví.

Mluvčí Pentagonu Peter Cook řekl, že námořníci byli na výcvikové plavbě a přesouvali se mezi Kuvajtem a Bahrajnem, když s nimi americké velení ztratilo kontakt. Íránci je zajali u ostrova Fársí v Perském zálivu, na němž mají základnu íránské revoluční gardy.

Podle námořnictva posádka opustila území Íránu před desátou hodinou dopoledne SEČ. Odjeli ve stejných plavidlech, na kterých byli zadrženi. Následně je vyzvedly americké letouny a dopravily je do Kataru, nad loděmi převzali kontrolu jiní námořníci, kteří se s nimi vrací na základnu v Bahrajnu.

Na oficiálních stránkách revolučních gard se objevily fotografie zadržených námořníků, kteří seděli na zemi v blíže neupřesněné místnosti. Byla mezi nimi vidět i jedna žena s hnědým šátkem na hlavě. „Poté, co jsme zjistili, že jejich vstup do íránských výsostných vod nebyl úmyslný, a po jejich omluvě, byli zadržení američtí námořníci v mezinárodních vodách Perského zálivu propuštěni,“ uvedly gardy.

Americký ministr obrany Ashton Carter propuštění Američanů uvítal a poděkoval ministru Kerrymu za jeho „diplomatické zapojení“ do případu.

Kerry za spolupráci poděkoval Íránu. „Všichni si umíme představit, jak by se taková situace odvíjela před čtyřmi roky. Fakt, že dnes tato věc mohla být vyřešena v klidu, je odrazem rozhodující role diplomacie při udržování naší země bezpečné a silné,“ řekl Kerry. Podle amerického diplomatického zdroje citovaného Reuters se Kerry v rozmluvě se Zarífem za incident neomluvil, protože to nebylo třeba.

Bílý dům oznámil, že byly využity komunikační kanály vytvořené v době jednání o íránském jaderném programu. Viceprezident Joe Biden prohlásil, že USA se Íránu neomluvily. „Nebylo proč. Když máte problém s lodí, omlouváte se za takový problém? Ne a nikdo omluvu nežádal, byl to pouze standardní námořní postup,“ řekl v televizi CBS.

Jednotky námořních sil revolučních gard zajaly americké námořníky, mezi kterými bylo devět mužů a jedna žena, v úterý. Teherán tehdy ujistil, že všichni jsou v pořádku, že se s nimi zachází dobře a že nikdo nebyl zraněn. Čluny podle Íránců pronikly dva kilometry do íránských vod, což potvrdily i jejich navigační přístroje.

„Jestliže během výslechu zjistíme, že byli na misi, jejímž cílem bylo sbírání zpravodajských informací, budeme s nimi zacházet jinak,“ hrozil nejprve mluvčí revolučních gard. Námořníci byli poté vyslechnuti.

I přes uzavření dohody o íránském jaderném programu zůstávají vztahy mezi oběma státy napjaté, jak svědčí videozáznamy o údajné provokativní íránské palbě, které v sobotu zveřejnilo americké námořnictvo.

Čtěte také: Po 12 letech spadla ropa pod 30 dolarů za barel

Po atentátu v Istanbulu Turci zadrželi tři Rusy

Hvězdu íránského fotbalu uvěznili. Za snímky s ženami bez hidžábu

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články