Exsenátor Novák letěl na Nový Zéland. Odtud ho s pomocí USA zase vrátili

Novák je v německé vazbě

Exsenátor Novák letěl na Nový Zéland. Odtud ho s pomocí USA zase vrátiliNOVÉ
Alexandr Novák. Foto: FOTO: Repro ČT
1
Domov
Echo24
Sdílet:

V kauze Alexandra Nováka, kterého v minulých dnech zadržela německá policie, vyplynuly na povrch nové podrobnosti. Bývalý senátor za ODS odletěl na Nový Zéland, kde ho však ve spolupráci se Spojenými stát poslali zpět do Evropy, informoval server Rozhlas.cz. Na letišti ve Frankfurtu nad Mohanem si pak pro něj na českou žádost došla německá policie.

Není jasné, proč se na Nový Zéland Novák vydal, českému stíhání by se totiž nevyhnul. Nový Zéland do České republiky osoby k trestnímu stíhání vydává. Nové informace serveru Rozhlas.cz potvrdil justiční zahraniční zdroj obeznámený s vyšetřováním.

Novák byl na základě evropského zatykače zadržen loni 24. prosince ve Frankfurtu a 3. ledna ho vrchní zemský soud poslal do vydávací vazby.

Bývalý senátor za ODS Alexandr Novák ve čtvrtek odmítl zjednodušené řízení o vydání do Česka, takže o přípustnosti vydání bude muset rozhodnout vrchní zemský soud ve Frankfurtu nad Mohanem. Učinit by tak mohl v příštích týdnech. Pokud by vydání povolil, může se Novák obrátit na Spolkový ústavní soud.

Soud při rozhodování o přípustnosti vydání posuzuje například to, jestli jde o trestný čin, za který hrozí alespoň jeden rok odnětí svobody, zda je dané jednání trestné v obou zemích nebo jestli už podezřelý za stejný čin nebyl pravomocně odsouzen v jiné zemi Evropské unie.

Exsenátor čelí v České republice obvinění z manipulací při rozdělování evropských dotací v Ústeckém a Karlovarském kraji. V kauze Regionálního operačního programu Severozápad je obviněno 24 lidí, jsou mezi nimi politici, vysocí úředníci a podnikatelé. Obvinění míří mimo jiné na krajské špičky sociální demokracie – nynějšího předsedu ČSSD v Karlovarském kraji a starostu Chebu Petra Navrátila či bývalou ústeckou hejtmanku Janu Vaňhovou. Za ODS jsou vedle Nováka mezi obviněnými podnikatel Daniel Ježek či bývalý primátor Mostu Vladimír Bártl, který je nyní ředitelem odboru ministerstva průmyslu a obchodu.

Čtěte také: Exsenátor Novák nechce být vydán do Česka. Rozhodnout musí vrchní soud

Novák má i německé občanství, to však jeho vydání do Česka nebrání. Německé ministerstvo spravedlnosti obecně uvádí, že vydání trestně stíhaných německých občanů do dalších zemí EU je možné při splnění několika podmínek. Zásadní je, do jaké míry se daný čin váže k zemi, která o vydání žádá. Roli hraje také to, jestli čin podstatným způsobem nesouvisí s Německem, a konečně možnost odpykat si případný trest vězení ve spolkové republice.

Novák byl v minulosti odsouzen ke čtyřem rokům vězení za přijetí více než čtyřicetimilionového úplatku. Soud ho v roce 2015 podmínečně pustil na svobodu po odpykání poloviny trestu.

Čtěte také: ‚Kapitán‘ a ‚Pan Velkomožný‘ ovlivnili na 500 projektů ROP Severozápad

Německá policie zatkla exsenátora Nováka podezřelého v kauze ROP

Sdílet:

Hlavní zprávy

Bezpohlavní Jaguar

KOMENTÁŘ

Skupina bezpohlavních bytostí vystoupí ze žlutého výtahu na povrch fialové planety. Různě poskakují, máchají kladivy i štětci, zatímco se objevují slogany jako ...

00:08

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články