Rok pod vládou Islámského státu. Takhle se žije v Mosulu

POHLED ZA OPONU

Rok pod vládou Islámského státu. Takhle se žije v MosuluNOVÉ
Ilustrační foto Foto: wikipedia.org
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Už rok je v rukou radikálních islamistů z Islámského státu severoirácký Mosul. Nad městem, které dřív kvetlo životem i díky směsce náboženských etnik, se nyní vznáší atmosféra represe. Reportáže o strachu místních lidí a o brutálních praktikách teroristů z IS zveřejnily BBC a Rádio Svobodná Evropa.

V červnu minulého roku získali radikální islamisté z IS kontrolu nad většinou města. Mosul se od té doby změnil k nepoznání, zmizela velká část obyvatel, budovy byly zničeny a na ulicích je vše podřízeno teroristické nadvládě.

IS se systematicky snaží vymýtit veškeré nesunnitské obyvatelstvo území, na kterých operuje. Nepřáteli tedy pro ně jsou jak šíitští muslimové, tak vyznavači jakéhokoliv jiného náboženství. Právě z Mosulu pak přítomnost početné křesťanské komunity dělala, i co se architektury týče, úchvatné starobylé město, kde vedle sebe žili jak muslimové, tak křesťané.

Za rok ale většina vyznavačů křesťanství i menší skupiny jezídů zmizely. Části se podařilo uprchnout před postupujícími zabijáky z IS, část podlehla přímo v Mosulu. Se zemí byly srovnány i kostely a nesunnitské mešity, často stovky let staré kulturní památky. IS ničí veškeré starobylé připomínky jiných civilizací a náboženství. S některými cennými artefakty pak obchoduje na černém trhu.

Nyní je ve městě situace dle zpráv RFE/RL z místa relativně klidná, funguje elektřina a na ulicích je prý bezpečněji, než v nedávné době. To vše ale platí pouze do prvních viditelných represí ze strany IS. Ženy jsou zde např. nuceny nevycházet z domu bez mužského doprovodu. Když už jsou na veřejnosti, musí být od hlavy k patě zahalené černým hábitem.

Ženy zůstanou doma, aby nelákaly muže

Dochází tak k situacím, kdy např. rodič svou dceru hledá v moři stejně vypadajících postav v černém. Zdroje BBC ale byly svědky i daleko závažnějších a absurdnějších scén, kdy zástupce IS dohlížející na klid v ulicích veřejně zadržel a ostře zkritizoval ženu, která vyšla ven bez rukavic.

Během svátku ramadán, který letos začíná 17. června, pak mají ženy zakázáno vyjít ven až do večera úplně. „Je to proto, aby muži během dne nebyli pokoušeni přerušit půst, když spatří ženu,“ sdělila Svobodné Evropě mosulská žena, jejíž identita byla z bezpečnostních důvodů skryta.

Čtěte také: Islámský stát otevřel v Mosulu luxusní hotel a obchodní dům

IS se často ve svých propagandistických videích chlubí stoprocentním pokrytím veškerých služeb potřebných ke každodennímu životu. Zveřejnil tak fotografie nazdobených prodejen a obchodních domů, uspořádal dokonce gala otevření mezinárodního hotelu. Dle místních ale není vše tak, jak se zdá.

Když chce někdo z Mosulu odjet, musí podstoupit zdlouhavý byrokratický proces se zástupci teroristů, kteří mu odcestování musí schválit. IS má ale systém, jak zaručit, aby se lidé i v případě udělení povolení odjet vrátili. V první řadě musí zájemci ručit něčím movitým – např. autem či domem. Za osobu, která hodlá Mosul opustit, se pak musí zaručit osoba blízká, která ve městě musí zůstat a v případě, že se její příbuzný nevrátí, ponese odpovědnost.

Zákaz telefonů a „Daesh“

Proto o pobytu ve městě často místní hovoří jako o vězení. Bohužel řada z nich nemá na výběr, protože je ve městě paradoxně po zdevastování armádou IS hodně pracovních příležitostí. Z tohoto důvodu sem často proudí zástupy chudých dělníků z celého okolí.

Ani spojení s okolím nefunguje tak, jak by mělo. IS v okolí strhl většinu vysílačů šířících telefonní signál. S mobilem tak musí ti, kdo se chtějí spojit s někým vně Mosulu, mimo město. Zde ale riskují to, že je ozbrojenci z IS chytí a obviní z konspirování proti celé teroristické organizaci.

Zachována není ani svoboda slova, kdy se ostře trestá jakékoliv projevení kritiky k IS. Kdokoliv, kdo toto hnutí nazve arabským slovem „Daesh“, pak riskuje tvrdý výprask. „Pětiletého hocha kvůli tomu zbili tak moc, že by to těžce nesl i dospělý muž,“ uvedla pro Svobodnou Evropu žena z Mosulu.

Za rok působení IS pak ve městě už takřka neexistuje žádný aktivní odboj. Lidé se stále sdružují a informují západní média, je jich ale stále méně a musí vystupovat nad míru opatrně. Jedním ze známých zdrojů zpráv z místa je stránka na Facebooku spravovaná mosulským občanem s názvem Mosul Eye.

Zatímco dělníci a pracovníci na stavbě mají v oblasti relativně dost práce, ostatní zaměstnání zaostávají. Podle zdroje z města si práci nemohou najít taxikáři, učitelé, bývalý členové armády ani další specializované profese.

Místní také popisují složení tamních okupantů. „Jsou z celého světa: Rusové, Syřané, Pakistánci, Afghánci, Francouzi a tak dále,“ uvedla pro RFE/RL nejmenovaná žena z Mosulu. „Jsou zde i se svými ženami a dokonce dávají zbraně i svým dětem.“ 

Čtěte také: Islamisté povraždili další gaye. Shodili je ze střechy

Islamisté památky pouze neničí. Některé draze prodávají

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články