Jak přežili v Leningradu hladovění? Díky zmutované DNA
Zjištění ruských vědců
Ruští vědci dospěli k překvapivým zjištěním. Lidé, kteří přežili více jak dvouleté obléhání Leningradu v průběhu druhé světové války, za to z části vděčí mutaci DNA. Obyvatelé dnešního Petrohradu vykazovali genové mutace, které zvyšovaly efektivitu buněčné aktivity a snižovaly ztrátu energie nutné pro zahřívání těla. Tvrdí to alespoň Russia Today s odvoláním na článek publikovaný v periodiku Science.
Analýza struktury genomu přeživších obléhání Leningradu ve srovnání s jejich vrstevníky, kteří jednu z nejhorších katastrof druhé světové války nezažili, pomohlo ruským vědcům vystopovat specifickou mutaci DNA. Vědci doufají, že nová zjištění pomohou v boji proti obezitě, anorexii a jiným poruchám souvisejícími s metabolismem.
Profesor Oleg Glotov z výzkumného institutu v Petrohradu se začal se svými kolegy zabývat otázkami stárnutí a dlouhověkosti před 15 lety. Sesbírali okolo 200 krevních vzorků starý lidí, na jejichž základě vypozorovali fascinující rozdíly. Ty je přivedly na myšlenku, aby svůj výzkum soustředili na lidi, kteří přežili obléhání Leningradu.
Ukázalo se, že mnoho z těch, kteří nezemřeli v důsledku nelidských podmínek během obléhání, vykazovali odlišnou strukturu genů. Konkrétně se to týká genů klíčových pro vývoj metabolismu a termogenezi, tedy zvyšování produkce tepla v těle teplokrevných živočichů vystavených chladu.
,,Genetické predispozice spolu s dalšími faktory byly tím sítem, kterým museli obyvatelé procházet, aby bitvu o Leningrad přežili,“ říká k tomu profesor Glotov a upřesňuje: ,,Tyto geny se ale neobjevily jen tak náhodou, jinými slovy: ti lidé je měli už před tím. V drsných podmínkách pak mutace DNA představovaly výhodu. Když by se však tito lidé přejídali, vedlo by to u nich k přetváření energie na tuky.“
Obyvatelé Leningradu byli německými nacisty obléháni po 872 dnů, od 8. září 1941 do 27. ledna 1944. Město se ocitlo pod neustálým bombardováním, odříznuto od zbytku země a lidé umírali v důsledku vyhladovění, extrémní zimy i zranění. Docházelo dokonce i ke kanibalismu. Některé odhady hovoří o tom, že měsíčně zemřelo sto tisíc lidí, celkově až 1,5 milionu civilistů.