Richarda III. pohřbil i jeho příbuzný, herec Cumberbatch

Pohřeb krále po 530 letech

Richarda III. pohřbil i jeho příbuzný, herec CumberbatchOBRAZEM
Foto: Benedict Cumberbatch jako Richard III. v chystaném filmu BBC.
3
Svět
Echo24
Sdílet:

Kontroverzní anglický král Richard III., který padl koncem 15. století ve válečné bitvě, se konečně dočkal důstojného pohřbu. Teprve nedávno nalezené ostatky středověkého panovníka byly ve čtvrtek uloženy v leicesterské katedrále. Okázalému církevnímu obřadu, který vedl canterburský arcibiskup Justin Welby, byli přítomni zástupci královské rodiny nebo panovníkův vzdálený příbuzný Benedict Cumberbatch. 

„Nalezení ostatků a nový pohřeb krále Richarda III. je událostí národního a mezinárodního významu,“ uvedla v krátké zdravici královna Alžběta II. Na obřadu panovnici zastupovala její snacha Sophie, manželka prince Edwarda. „Pro některé byl hrdina, pro jiné byl ničema,“ připustil v úvodním projevu před obřadem děkan místní univerzity David Monteith.

Obřadu se účastnil také britský herec Benedict Cumberbatch, jenž je s Richardem vzdáleně příbuzný, a slavného krále interpretoval v chystaném televizním seriálu BBC. Cumberbatch zde zarecitoval báseň, kterou čistě k této příležitosti napsala cenami ověnčená skotská básnířka Carol Ann Duffyová. Slavnostnímu uložení dubové rakve do krypty katedrály přihlíželi také potomci účastníků bitvy u Bosworthu, v níž král padl.

Richard III. byl král Anglie od roku 1483 do roku 1485, kdy zemřel ve věku 32 let. Byl posledním králem pocházejícím z rodu Yorků a jeho porážka v bitvě u Bosworthu je považována za konec dynastie Plantagenetů. Jeho smrtí skončila takzvaná válka dvou růží a na trůn nastoupila dynastie Tudorovců, z níž pocházela mimo jiné královna Alžběta I.

Krutý tyran nebo osvícený panovník?

Rozporuplný monarcha, kterého jako krutého tyrana proslavil ve své hře William Shakespeare, byl posledním anglickým králem padlým v bitvě. Po smrti byl narychlo pohřben bez rakve v dávno pobořeném klášteře. Jeho kostra se našla náhodou až v roce 2012 pod parkovištěm v Leicesteru a byla identifikována pomocí DNA.

„Před 530 lety byl sražen mečem uprostřed chaosu,“ řekl jeden z potomků krále, který s ostatními asi 35 000 zájemci ve středu navštívil místo Richardova skonu u vrchu Ambion Hill, kam král odjel z Leicesteru. Vrátil se prý potupně pohozen nahý přes hřbet koně. „Nyní máme příležitost to napravit a zajistit, aby se to tentokrát odehrálo důstojně a čestně,“ uvedl starosta města Peter Soulsby.

Někteří historikové se nyní domnívají, že šlo o poměrně osvíceného panovníka, jehož jméno však očernili jeho následovníci. „Lidé si začínají uvědomovat tu nespravedlnost vůči králi Richardovi,“ řekl předseda společnosti Richarda III. Phil Stone.

York vs. Leicester

Na hrob, který bude v leicesterské katedrále od soboty zpřístupněn veřejnosti, si dělalo nárok i město York, odkud král pocházel. Odpůrci uložení ostatků v Leicesteru označili obřady v tomto městě za „pantomimu“. Večer se podle BBC v Yorku uskuteční na památku krále Richarda III. církevní obřad, po němž bude následovat průvod místních církevních a politických představitelů.

Čtvrteční obřady jsou vyvrcholením pětidenních oslavných a vzpomínkových akcí pod názvem Návrat krále, kterých se od neděle zúčastnily desetitisíce lidí. Nejednalo se podle místních komentářů o výrazy smutku, ale o výraz hrdosti obyvatel k dějinám země. 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz