Je dohoda o evakuaci z Aleppa hotová? Vláda mlčí

BOJ O ALEPPO

Je dohoda o evakuaci z Aleppa hotová? Vláda mlčíAKTUALIZOVÁNO
Zničená ulice v Aleppu na archivním snímku Foto: REPROFOTO: YouTube/France 24
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Podle některých skupin syrských rebelů se ve středu úspěšně podařilo uzavřít jednání o příměří a evakuaci z východního Aleppa. Dohodu, která by podle povstaleckých skupin citovaných agenturami AP a Reuters měla vést k prvním evakuacím během několika hodin, však dosud nepotvrdila syrská vláda ani Rusko, jehož postoj je pro možné příměří klíčový.

Damašek podmínil uzavření dohody předáním seznamu zájemců o evakuaci, aby se ujistil, že mezi nimi nejsou prorežimní rukojmí.

Povstalecké skupiny podle agentur Reuters a AP tvrdí, že se dohodly na tom, že výměnou za evakuace rebelů z východního Halabu umožní odejít některým přívržencům prezidenta Bašára Asada ze dvou obcí v provincii Idlib, které jsou obleženy povstalci.

Podle agentury AFP na dohodě pracovali zástupci Damašku a jeho spojenců z Ruska a Íránu, za povstalce pak Turecko. Nikdo z vládní strany se však k tvrzení o dnešním uzavření dohody oficiálně nevyjádřil.

Už v úterý bylo ohlášeno nové příměří, které mělo umožnit stažení povstalců a civilistů z posledních povstaleckých částí východního Halabu. Boje byly ale obnoveny a evakuace se nekonala.

Vládní zdroj AFP sdělil, že jakmile se podaří dospět k dohodě, vláda o tom bude informovat. Damašek prý požaduje „seznam jmen všech osob, které si přejí odejít, aby se ujistil, že mezi nimi nejsou rukojmí nebo vězni z provládního tábora“. Povstalci už dříve oznámili, že nové požadavky vznáší hlavně Írán, který chce záruku o propuštění zajatých íránských bojovníků a vydání těl padlých.

O Halabu telefonicky jednali ministři zahraničí Ruska a Íránu Sergej Lavrov a Mohammad Džavád Zaríf, později o situaci v tomto syrském městě telefonicky hovořili prezidenti Turecka a Ruska Recep Tayyip Erdogan a Vladimir Putin.

Vysoký komisař OSN pro lidská práva Zajd Raad Husajn dnes řekl, že syrská armáda téměř jistě porušila mezinárodní zákon a dopustila se válečného zločinu, když bombardovala civilisty připravující se k evakuaci. „Syrská vláda je odpovědná za to, že obyvatelům zajistí bezpečnost, a zjevně v tom selhala,“ řekl Husajn.

Generál americké armády Stephen Townsend se domnívá, že halabské boje významně neovlivní boj proti Islámskému státu (IS) v syrské Rakce. Townsend ale upozornil, že bojovníci IS, kteří o víkendu dobyli zpět část Palmýry, se zřejmě zmocnili technologie, která může ohrozit koaliční vojáky. V rukou IS je podle něj možná protiletadlová technika. „Nejsem si zcela jist, co tam vlastně ukořistili. Myslíme si, že to je několik obrněných vozů a děla a další těžké zbraně, možná protiletadlová technika. Cokoli, čeho se zmocnili, ohrožuje koalici, ale my se s těmi hrozbami umíme vyrovnat a uděláme to,“ řekl Townsend.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články