Arnold zve na Oktoberfest. S uprchlíky v zádech
Arnold Schwarzenegger s tuplákem piva na Twitteru vítá a zve na největší pivní festival světa Oktoberfest v Mnichově. Letos se tato akce, která odhadem přiláká až 6 milionu návštěvníků, nese v duchu uprchlické krize. Samotní migranti festival nenavštěvují, městem jich ale proudí tisíce.
Letošní Oktoberfest je v plném proudu, týden už trvá a další týden ještě bude tato oslava piva spojená s dožínky probíhat. Sociální sítě se plní záběry rozjařených návštěvníků nejen z Německa, kteří se baví v tradičních krojích a s tupláky piv.
Public service announcement: I'm at Oktoberfest and I'm bringing all of you with me on @Snapchat. Add ArnoldSchnitzel pic.twitter.com/qU643kLJPw
— Arnold (@Schwarzenegger)
24. Září 2015
Pozvánku na festival nahrál z jednoho pivního stanu také bývalý kalifornský guvernér a známý herec Arnold Schwarzenegger. Ten na svůj twitterový účet přidal krátké video, kde s litrem piva v tradiční tlustostěnné sklenici vítá své fanoušky.
Přípravy festivalu se přitom nesly také v obavách z koexistence Oktoberfestu a uprchlíků, kterých do Mnichova dorazilo už 70 tisíc. Ti sem kromě autobusů proudí hlavně skrze vlakové spoje především z Rakouska. Hned vedle vlakového nádraží v Mnichově pak byl zřízen záchytný tábor, kde jsou migranti legitimováni a vyšetřeni.
„Uprchlíci z muslimských zemí nemusejí být zvyklí potkávat extrémně opilé lidi na veřejnosti,“ obával se před začátkem festivalu bavorský ministr vnitra Joachim Herrman. „To může některým připadat zvláštní, mohu-li to tak říci, ale to je realita.“ Strach ze střetu kultur nebo větší problémy spojené s uprchlíky se během festivalu zatím nepotvrdily.
Munich is trying to stop refugees from coming to the city during Oktoberfest http://t.co/L7qmCi1v58 pic.twitter.com/pjJJtZ9Vq9
— VICE (@VICE)
23. Září 2015
Podle některých zpráv z místa se vlakové a autobusové spoje s uprchlíky směřující do Mnichova odklánějí do jiných bavorských měst. „Asi 50 jich policie vyvedla z našeho vlaku, když jsme sem přijížděli,“ řekl pro server Vice jeden ze zahraničních návštěvníků Oktoberfestu. „Vyvedli i ty s platnými jízdenkami, nevím, o co šlo, ale určitě mířili do Mnichova.
Situaci na mnichovském nádraží na Facebooku komentoval i novinář Jiří Peňás, který srovnal festivalové křepčení se soužitím uprchlíků přímo vedle festivalu. „Tyto davy připomínající svatebčany z Prodané nevěsty v hornobavorském podání se mísily se skupinkami nejspíš uprchlíků či běženců, černých hubených Eritrejců, kteří polehávali či postávali podél stěn, hloučků vousy zarostlých chlapíků, nejspíš Arabů, kteří stáli ve skupinkách a něco řešili, každý v ruce modlitební kuličky, opodál polehávalo posedávalo pár jejich zabalených žen,“ píše Peňás. „Mezi nimi křižovali balkánští Romové, kteří dílem žebrali a dílem koukali, co kdo kde nechal. Do toho sem tam policejní hlídka v počtu silně zvětšeném.“
Yesterday in #Hungary and now at the #Oktoberfest. #refugees #refugeecrisis pic.twitter.com/J7bsRXd4fV
— Onlinemagazin (@OnlineMagazin)
23. Září 2015
Ani sociální sítě se neplní příběhy nebo fotografiemi o uprchlících na půdě festivalu. Jedna fotografie ukazuje skupinu mužů tmavé pleti, údajně uprchlíků, kteří se do města dostali po cestě z Maďarska. Může se ale jednat o běžné návštěvníky festivalu, mezi kterými jsou i příslušníci různých etnických skupin, které je možnost vidět i tradičních bavorských krojích.