Zeman to zkouší znovu. Navrhl Karla Srpa do rady ÚSTR
Karel Srp v ÚSTR
Prezident Miloš Zeman navrhl Senátu Parlamentu ČR k volbě nového člena Rady Ústavu pro studium totalitních režimů někdejšího šéfa Jazzové sekce Karla Srpa. Informoval o tom na svém twitterovém účtu mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Premiér Bohuslav Sobotka už dříve odmítl jmenovat zakladatele Jazzové sekce do Etické komise pro ocenění účastníků odboje a odporu proti komunismu kvůli jeho aktivní spolupráci s StB.
Podle premiéra nesplňoval Karel Srp zákonné požadavky pro členství v Etické komisi, mezi které patří i spolehlivost. Srpova osobní historie podle něj zavdává příčiny k pochybnostem o této spolehlivosti. „Jsem si vědom toho, že pan Karel Srp udělal hodně dobrých věcí pro nezávislou kulturu, bohužel ale udělal také hodně špatných věcí a dlouhodobě a intenzivně donášel StB. Proto nesplňuje zákonné předpoklady pro to, aby byl členem Etické komise pro ocenění účastníků odboje a odporu proti komunismu. Návrhu kontrasignovat jeho členství nemohu vyhovět,“ uvedl premiér Bohuslav Sobotka.
Pan prezident navrhl v pátek 21.7.2017 Senátu Parlamentu ČR k volbě nového člena Rady Ústavu pro studium totalitních režimů Karla Srpa.
— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) 21. července 2017
Z veřejně dostupných zdrojů podle oficiálního sdělení Bohuslava Sobotky vyplývá, že Karel Srp v letech 1979–1982 poskytoval informace Státní bezpečnosti a na desítkách schůzek předával StB řadu zpráv, stojí v prohlášení premiérova úřadu. Sobotka o tom již informoval prezidenta Miloše Zemana.
Karel Srp nejvíce proslul jako zakladatel a předseda Artfora – Jazzové sekce v 70. letech. Tato organizace, která během normalizace podporovala alternativní umělecké proudy, čelila v 80. letech kampani tehdejšího komunistického režimu, který ji chtěl zdiskreditovat.
Po politickém procesu byl Srp v roce 1986 odsouzen k 16 měsícům nepodmíněně. V roce 1988 se účastnil spolu s dalšími disidenty již legendární snídaně s francouzským prezidentem Françoisem Mitterrandem při jeho návštěvě Československa.
V dokumentech Státní bezpečnosti Karel Srp figuruje jako její tajný spolupracovník HUDEBNÍK. Na 151 schůzkách měl prý Srp podat celkem 299 zpráv. Městský soud v Praze 13. prosince 2000 nicméně rozhodl, že Karel Srp byl ve spisech komunistické StB evidován jako její spolupracovník neoprávněně.
O Srpově spolupráci mluvili například také písničkář Jaroslav Hutka, Miroslav Vodrážka z Centra pro dokumentaci totalitních režimů nebo bývalí aktivisté a členové výboru Jazzové sekce. Právě Jaroslav Hutka má na svých stránkách zveřejněné dokumenty o spolupráci mezi StB a Karlem Srpem. Členové Jazzové sekce se poté Hutky zastali, protože Srp podal trestní oznámení na písničkáře za výroky o spolupráci.
„Srpova žaloba na ‚nactiutrhání‘ způsobené Jaroslavem Hutkou, který si dovolil upozornit na fakta ze svého spisu vedeného StB na sebe, je další v řadě trapností, jejichž řada začíná už v devadesátých letech, když ministr kultury Uhde musel Karla Srpa vyhodit po půlroce činnosti ze svého resortu pro další nepoužitelnost,“ napsali v otevřeném dopise členové Jazzové sekce.