Policista ve službě zkusil znásilnit ženu. Dostal podmínku
INCIDENT NA HLAVNÍM NÁDRAŽÍ
Pražský policista, který měl loni noční službu na Hlavním nádraží Praha, zkusil na ulici znásilnit kolemjdoucí ženu a ukradl jí telefon. Městský soud v Praze mu za to nyní pravomocně uložil dvouletý podmíněný trest, sdělila mluvčí soudu Markéta Puci. Muž musel u sboru skončit poté, co případ vyšel najevo. Z dřívějšího rozsudku vyplývá, že policista byl v minulosti osmkrát kázeňsky trestán, mimo jiné kvůli alkoholu.
Incident se stal loni 17. ledna tři hodiny po půlnoci v ulici Španělská, která vede nad kolejištěm. Z večírku se tudy vracela pětatřicetiletá žena, která se chtěla projít zasněženým nočním městem, a proto chvíli předtím vystoupila z taxíku. Policistům později popsala, že k ní přišel muž a ptal se jí na cestu na nádraží. Když mu ji vysvětlila, zeptal se jí vulgárně na sex. Pohrozila mu přivoláním policie a chtěla odejít.
V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.
„Když se vzápětí otočila, viděla, že obžalovaný měl ruku v rozkroku v kalhotách, pak ji vyndal a rozběhl se k ní. Když poškozenou doběhl, strčil do ní rukama, v důsledku čehož po udeření do hlavy o zeď domu spadla na zem na záda, přičemž se jí v pokleku snažil roztáhnout nohy,“ píše se v rozsudku. Žena se ubránila kopáním, takže násilník nakonec odešel. Předtím sebral mobil, který napadené při útoku upadl.
Kriminalisté s ženou sestavili podobiznu pachatele, kterou rozeslali na služebny. Policisté z nádraží v zobrazeném útočníkovi identifikovali jednoho ze svých kolegů, který měl v době napadení službu. Oběť pak podpraporčíka okamžitě poznala při tzv. rekognici. Zjištění, že jí ublížil policista, s ní otřáslo. U soudu uvedla, že se jí dělá špatně, kdykoliv spatří uniformovaného člověka. Bojí se vycházet ven a musí chodit k psychologovi.
Policista tvrdil, že je nevinný
Policista svou vinu popíral. Obvodní soud pro Prahu 2 a následně městský soud ale dospěly k závěru, že pachatelem jednoznačně byl. Vedle výpovědi napadené ho usvědčily výslechy kolegů a odposlechy telefonu, z nichž vyplynulo, že měl dost času i osobních zkušeností k tomu, aby se mohl v době incidentu převléknout z uniformy a nepozorovaně – a nedovoleně – odejít z nádraží, kde měl hlídat. „Soud je toho názoru, že obžalovaný předmětného dne neopustil prostor Hlavního nádraží ve službě poprvé,“ uvádí verdikt obvodního soudu.
Ze spisu plyne, že pachatel nastoupil k policii v roce 2007 a loni v květnu byl rozhodnutím ředitele pražských policistů propuštěn. Ve služebním poměru dostal osm kázeňských trestů za přestupky související s alkoholem, silničním provozem, veřejným pořádkem, občanským soužitím a porušením služebních povinností. V roce 2015 navíc úřady projednávaly čtyři jeho přestupky. „Je zřejmé, že fyzicky napadal jiné osoby, to jest dopouštěl se opakovaných násilných projevů vůči svému okolí,“ uvedli soudci.
Za pokus o znásilnění a za krádež uložil obvodní soud muži nejprve maximální, tedy tříletou podmínku s pětiletou zkušební dobou. Odvolací senát mu nyní podmíněný trest snížil na dva roky s tříletou zkušební dobou. Ženě měl expolicista původně uhradit přes 300.000 korun za způsobenou újmu, oběť se však peněz nakonec bude muset domáhat v občanskoprávním řízení. Odvolací trestní soud jí přiznal jen náhradu za ukradený telefon, protože výši újmy nedoložila znaleckým posudkem.