Fotokoutek bídy: Vysmátí Íránci pózují před rozbombardovanou Sýrií
Veletrh v Teheránu
Návštěvnici teheránského knižního veletrhu si mohou domů odnést kromě nově vydaných knih z celého světa i jeden bizarní suvenýr. Státní zpravodajská agentura IRNA totiž u svého stánku přichystala i fotokoutek, kde se mohou příchozí vyfotit ve válečných uniformách před pozadím válkou rozbombardované Sýrie. Bizarní snímky usmívajících se mužů a žen pózujících před obrazem rozbitých budov už na sebe stihla na internetu připoutat řadu negativních reakcí, píše Rádio Svobodná Evropa.
Přestože na teheránském knižním trhu mělo být představeno hned několik bestsellerů z celého světa, největší pozornost na sebe upoutal stánek íránské zpravodajské agentury IRNA. V jejím improvizovaném fotokoutku s názvem „Ochránci chrámu“ jsou totiž návštěvníkům k dispozici válečné uniformy, včetně výzbroje, granátů ale i vojenské motorky. Ustrojení do armádního oblečení se pak mohou návštěvníci akce vyfotit před snímkem rozbombardovaného Aleppa.
Všechny snímky se nakonec rozhodla IRNA vystavit i na svých internetových stránkách. Lidé se tak mohou pokochat pohledem na usmívajícího se Íránce, který pózuje s prsty zdviženými do klasického vítězného „véčka“, nebo pyšného otce přidržujícího na motocyklu svého malého syna.
نمایشگاه بین المللی کتاب / غرفه مدافعان حرم
— Mesbah (@Mesbah) 9. května 2016
یادگاری با بدبختی یک ملت، یادگاری با دخالت در کشوری دیگر#شرم pic.twitter.com/icaztMTnfH
„Suvenýr na bídu jednoho národa, suvenýr na nepořádek v jiné zemi,“ okomentoval podivnou fotogalerii uživatel Mesbah. „Jestli si chcete pořídit snímek s nepořádkem, který jsme vytvořili v Sýrii, tak běžte do fotobudky Ochránců chrámu,“ doporučuje jedna z ženských diskutujících.
Název Ochránci chrámu přitom pochází přímo od přezdívky íránských jednotek, bojujících v Sýrii na straně prezidenta Bašára Asada. Toto své označení odvozují vojáci od mešity v Damašku, která má ukrývat ostatky jedné z neteří proroka Muhammada. Odkazem na tyto jednotky a využitím jejich jména chtěli údajně pracovníci vládní agentury vylepšit mediální obraz těchto vojáků.
Nejedná se přitom o jedinou mediální kampaň týkající se íránských jednotek v Sýrii. Vládní zpravodajská agentura referuje o jejich vojenských aktivitách pravidelně, smrt některého z vojáků obvykle označuje jako akt mučednictví. Duchovní vůdce v zemi ájatolláh Chameneí se navíc pravidelně potkává s pozůstalými po těchto obětech, které ujišťuje o hrdinských činech, které za sebou v rámci náboženské války jejich příbuzní vykonali.