Revoluce přes internet. Svrhne Zimbabwe diktátora Mugabeho?

#ThisFlag mobilizuje občany

Revoluce přes internet. Svrhne Zimbabwe diktátora Mugabeho?NOVÉ
Demonstrace v Zimbabwe. Foto: FOTO: Twitter/Lenny Praz
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Jihoafrickým státem Zimbabwe se šíří vlna protestů a stávek namířených proti režimu prezidenta Roberta Mugabeho, který zemi vládne už 36 let. Celá revolta má zárodek v jednom příspěvku na Facebooku od zimbabwského pastora Evana Mawarireho, jenž v dubnu vložil na sociální síť video, ve kterém kritizoval poměry v zemi a vyzval občany k aktivismu. K příspěvku připojil hashtag #ThisFlag. Ten se sociálními sítěmi rychle šířil, až hnutí nabralo takovou sílu, že analytici mluví o možném zlomovém bodu historie Zimbabwe.

„Pamatujte si, že tato vlajka je naše vlajka, nikdo jiný nemiluje Zimbabwe více než občané Zimbabwe,“ sdělil 39-letý pastor Evan Mawarire v dubnu svým spoluobčanům prostřednictvím sociální sítě. „Žeňte tuto vládu k odpovědnosti,“ burcoval Mawarire. Od té doby používá v každém svém příspěvku na sociálních sítích hashtag #ThisFlag, který se stal velmi populárním. Lidé sdílí fotografie s vlajkou, nebo barvy vlajky malují na různé předměty.

Z hashtagu se za několik týdnů stal název nového občanského hnutí, které postupně nabralo na takové síle, že je schopno i přes sociální sítě organizovat stávky a demonstrace. Někteří novináři připodobňují současné dění v Zimbabwe k začátkům „arabského jara“ v Tunisku, kde se lidé spojovali taktéž prostřednictvím sociálních sítí. „Zaznamenali jsme obrovskou odezvu,“ řekl Mawarire pro německou rozhlasovou stanici DW.

V hlavním městě Harare i v jiných městech v červnu propukly pouliční demonstrace svolané také pomocí hashtagu #ThisFlag a od té doby nabývají na intenzitě. Došlo při nich i k potyčkám s policií. Ta proti demonstrantům použila slzný plyn a vodní děla. Jedna z největších demonstrací začala minulý týden protestem taxikářů, kterým bylo pomocí zátaras zabráněno jezdit do centra hlavního města. Mnoho demonstrantů bylo zraněno a přes 100 jich bylo zatčeno.

„Jejich reakce je vyhrožovat, zastrašovat, zatýkat a zadržovat. Ukazují to znovu a znovu. My jsme ale nenásilné hnutí. To je velmi důležité,“ utvrdil Evan Mawarire, jež je zakladatelem a lídrem Občanského hnutí #ThisFlag, které požaduje vyvození odpovědnosti zkorumpovaných politiků a úředníků a lepší správu financí.

„Vláda ukradla naše peníze. Nevnímá problémy, které máme. Je třeba začít naslouchat lidem a vymýtit korupci, která ochromila ekonomiku,“ řekl pro britský The Guardian pastor Mawarire, který žádá mezinárodní společenství, aby na režim vytvořila tlak.

Ve městech Harare a Bulawayo od začátku července opakovaně stávkovali státní zaměstnanci, kterým nebyly vyplaceny červnové mzdy. Vláda se rozhodla vyplácet mzdy po dávkách. Přednostně je vyplácí policistům a vojákům, zato například učitelé a zdravotní sestry si budou muset počkat, což zvyšuje jejich odhodlání stávkovat. Stávky mají podle Mawarireho pokračovat, jeho hnutí v nich hraje klíčovou roli.

Koncem června zase došlo k protestům na hraničním přechodu Beitbridge mezi Zimbabwe a Jižní Afrikou. Lidé zde demonstrovali proti novému zákonu omezujícímu dovoz zboží do Zimbabwe. Násilné protesty přešly do potyčky s policií, načež bylo zatčeno kolem padesáti lidí. Přeshraniční obchod je přitom v zemi, kde je kolem 90 % obyvatel nezaměstnaných, pro mnohé obyvatele jedinou obživou, píše web britské televizní stanice BBC.

Pastor obviněn z pokusu o svržení vlády

Režimu 92-letého Roberta Mugabeho už s Mawarireho hnutím došla trpělivost. Policie tvrdě zasahuje proti demonstrantům a podle Amnesty International bylo po minulém týdnu zadrženo na tři stovky lidí angažovaných ve stávkách z minulých dní. Nepotvrzené zprávy také hovoří o tom, že prezident Mugabe uvedl armádu do pohotovostního režimu.

Samotný pastor byl obviněn z podněcování násilí. Začátkem týdne byl zadržen a už ve středu stanul před soudem. Žalobce však změnil jeho obvinění na pokus o svržení vlády, za což by Mawariremu hrozilo až 20 let žaláře, informoval deník The Telegraph.

Právě tuto změnu obvinění těsně před začátkem soudního přelíčení označil soudce za protiústavní a Mawarireho zprostil viny. To vyvolalo veselí u stovek lidí, kteří čekali na verdikt přímo před soudní budovou.

Mezinárodní aktivisté dlouhodobě kritizují Mugabeho režim za špatnou situaci v oblasti lidských práv. Lídři podobných revolučních snah byli v minulosti vždy zadrženi a všechny reformní snahy zmařeny. Současná revolta má podporu i opoziční strany Hnutí pro demokratickou změnu (MDC), která požaduje prezidentovu rezignaci.

Ministr bezpečnosti Kembo Mohandi je však přesvědčen, že nepokoje jsou organizovány zvnějšku. Podle něj je nepravděpodobné, že by místní obyvatelé zorganizovali takové akce, napsal regionální deník Times Live. Podle vládních ministrů jde o nepokoje vyprovokované zbohatlými emigranty a zájmovými skupinami.

Zimbabwe se snaží vymanit z hluboké krize, která donutila v roce 2009 vládu, aby pozastavila platnost vlastní měny a přijmout americký dolar. Právě Mugabemu je přisuzována vina za dnešní stav země, kterou zmítá největší inflace na světě a pod hranicí chudoby se pohybuje přibližně přes dvě třetiny obyvatel.

Přesto si Robert Mugabe udržuje jistou podporu především ve venkovských oblastech. Jeho příznivci uspořádali v květnu pochod hlavním městem Harare, kterého se zúčastnilo několik tisíc lidí, píše The Guardian. Mnozí z nich byli do města přepraveni autobusy a nesli na sobě trika s portrétem Mugabeho.

Čtěte také: Lidé hladovějí a nesmrtelný Mugabe pořádá opulentní hostinu

Čtěte také: Zimbabwe chce odpustit dluh u Číny, na oplátku zavede jüan

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články