Zimbabwe chce odpustit dluh u Číny, na oplátku zavede jüan
Hospodářské problémy Mugabeho
Africké Zimbabwe plánuje přijmout čínskou měnu jüan jako oficiální platidlo, informovala Al-Džazíra. Na oplátku mu má asijská velmoc odpustit dluh v hodnotě asi 40 milionů dolarů. Jenže čínskou měnou, jejíž hodnota v současnosti stále klesá, lze platit už nyní, akorát se prakticky nepoužívá.
„Řekli, že ruší naše dluhy, které jsou splatné v letošním roce a my jsme v procesu dokončování dluhových nástrojů a výpočtu dluhů,“ oznámil ministr financí Zimbabwe Patrick Chinamasa.
Šéf centrální banky Zimbabwe John Mangudya jednal s představiteli Čínské lidové banky „aby zjistil, zda můžeme zvýšit jeho (jüanu) využití,“ prohlásil ministr.
Zimbabwe se snaží vymanit z hluboké krize, která donutila v roce 2009 vládu, aby pozastavila platnost vlastní měny a přijmout americký dolar.
Se Západem však země nemá dobré vztahy, a to kvůli 91letému prezidentovi Robertu Mugabemu, jehož vláda je obviňována z volebních podvodů a porušování lidských práv.
Právě Mugabemu je přisuzována vina za dnešní stav země, kterou zmítá největší inflace na světě a pod hranicí chudoby se pohybuje přibližně přes dvě třetiny obyvatel. Vůdce totiž stojí za pozemkovými reformami z roku 2000, v nichž přerozdělil půdu bílých farmářů do rukou válečných veteránů a svých příznivců. Z toho se kdysi na africké poměry výkonné zemědělství s velkokapacitní produkcí obilnin už nikdy nevzpamatovalo.
Je nicméně otázka, do jaké míry Mugabe aktuálně skutečně vládne. Podle pondělního prohlášení vůdce opozice Morgana Tsvangiraie (MDC) došlo definitivně k „palácovému převratu“ a mocenské žezlo převzala Mugabeho manželka Grace (50). Pokud se tak skutečně stalo, bylo to zřejmě s prezidentovým požehnáním, neboť Mugabe připravuje svou choť jako nástupkyni v nejvyšším úřadě země už déle.
Zimbabwe se nyní stále častěji obrací na Čínu, která je jejím největším investorem. V posledních pěti letech obdrželo Zimbabwe od Číny více než 1 miliardu dolarů v půjčkách s nízkým úrokem. Robert Mugabe byl letos oceněn čínskou obdobou Nobelovy ceny míru za inspirativní vedení národa a služby idejím panafrikanismu.
Ekonom nechápe, jüan nemá budoucnost
Podle ekonoma Johna Roberstona jsou však prohlášení ministra financí Zimbabwe matoucí, protože čínský jüan byl zahrnut do tzv. multi-měnového systému už v roce 2009. „Není to nic nového. Co se liší, je vazba ke dluhům. Zdá se, že vláda se to snaží podat jako ústupek ze strany Číny,“ řekl ekonom pro Al-Džazíru. Čína podle něj nemá potřebu dělat takové ústupky.
„Dominantními měnami jsou (v Zimbabwe) americký dolar a jihoafrický rand. Žádné jüany v zemi necirkulují, takže je to nyní zvláštní situace, jüan nemá žádnou budoucnost,“ tvdí Robertson.