Drama ve Varšavě. Demonstranti blokovali parlament
Zákon omezující svobodu médií
Polsko zažilo bouřlivou noc, do ulic vyšly tisíce lidí. Protestovali proti návrhu zákona, které má novinářům omezit vstup na jednání Sejmu. Dav pobouřil i způsob, jakým byl schválen státní rozpočet na příští rok, z hlasování o rozpočtu byli zřejmě vyloučeni někteří opoziční poslanci. Několik tisíc jejich příznivců zablokovalo v noci na sobotu východy z parlamentu ve Varšavě, demonstranty nakonec rozehnala policie.
V budově se v té době nacházela premiérka Beata Szydlová a předseda vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyńsky a také více než dvě stovky poslanců. Pomocí policie se jim nakonec podařilo budovu opustit kolem třetí hodiny ráno. Policie demonstranty vyzvala, aby se rozešli, a pohrozila použitím násilí. K ránu před parlamentem zůstaly jen malé skupinky mladých lidí, uvedla Gazeta Wyborcza. V budově Sejmu jsou stále někteří opoziční poslanci.
Protest k parlamentu svolal již v pátek lídr protestního hnutí Výbor na obranu demokracie (KOD) Mateusz Kijowski. Byl namířený proti návrhu, který má novinářům omezit vstup do Sejmu. Zablokovat východy z budovy parlamentu se ale protestující rozhodli poté, co vládní poslanci podle nich v rozporu se zákonem v pátek schválili státní rozpočet na příští rok.
Asi tři desítky poslanců opozice v pátek blokovaly zasedací místnost, a maršálek Sejmu Marek Kuchciński tak hlasování o nejdůležitějším zákonu roku přesunul mimo hlavní zasedací místnost. Stalo se tak poprvé od roku 1989, upozornila agentura Reuters. Do místnosti, kde se hlasování uskutečnilo, se údajně nedostali někteří opoziční poslanci.
Opozice tvrdí, že parlamentní schůze byla přerušena, a požaduje, aby jednání pokračovalo příští týden. „‘Zasedání‘ bylo nelegální. Tečka. Tohle je ústavní krize,“ uvedl již v pátek na sociální síti Twitter předseda Občanské platformy Grzegorz Schetyna.
„Posiedzenie“ było nielegalne. Kropka. To kryzys konstytucyjny. Z @RyszardPetru i @KosiniakKamysz żądamy #PrzywróćPosła i #WolneMediawSejmie
— Grzegorz Schetyna (@SchetynadlaPO) 16. prosince 2016
V noci dav před parlamentem skandoval hesla: „Ústava“, „Svobodná média“ nebo „Nevyjdete do Vánoc“. Připojilo se k němu i několik poslanců opoziční Občanské platformy (PO). Objevily se informace o tom, že policisté proti demonstrantům použili slzný plyn. Mluvčí městské policie to ale na Twitteru popřel.
Podle poslance vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) Arkadiusze Mularczyka nejde v novém zákonu o novinářích o omezení transparentnosti činnosti parlamentu. Opatření má údajně pouze zajistit větší komfort pro práci jak poslancům, tak novinářům. Ti ale mají za to, že jde o záminku, a tvrdí, že návrh je „škodlivý“, „naprosto nesmyslný“, v důsledku ztíží přístup k informacím médiím i občanům a je tedy nedemokratický.
Více než dvacítka polských médií včetně velkých deníků Gazeta Wyborcza a Rzeczpospolita a dvou velkých soukromých rádií se pak v pátek rozhodla, že nebudou na protest informovat o jednání polského Sejmu a Senátu. Proti návrhu ve čtvrtek protestovalo před budovou parlamentu několik desítek novinářů. Předsedům obou komor parlamentu žurnalisté předali dopis se žádostí o jeho stažení. „Politikům pouze umožní snadno se novinářům vyhýbat,“ píše se v listu. Podle mluvčí PiS Beaty Mazurekové ale návrh práva novinářů neomezuje.