Ruský parlament řešil příjmy Medveděva a tisícové demonstrace
KORUPCE RUSKÉHO PREMIÉRA?
Nedělní masové demonstrace proti korupci a zneužívání moci v nejvyšších vrstvách státní moci se ve středu dostaly na pořad jednání obou komor ruského parlamentu, Státní dumy a Rady federace. Komunistický senátor Vjačeslav Marchajev navrhl prověřit majetkové poměry premiéra Dmitrije Medveděva, jehož údajně nelegálně nabyté jmění bylo jedním z hlavních důvodů víkendových protestů.
Pochody a demonstrace ve zhruba 80 ruských městech vyvolal opoziční předák Alexej Navalnyj zveřejněním filmu, který obsahoval informace o majetku předsedy ruské vlády, jehož hodnota prý dalece přesahuje Medveděvovy legální příjmy. Kreml na obvinění prakticky nereagoval, vládní mluvčí označila obvinění za kampaň, kterou nestojí za to komentovat. Během demonstrací bylo jen v Moskvě podle organizátorů akce zadrženo kolem tisíce lidí.
Čtěte také: Stovky zadržených v Moskvě spí na střídačku. Trpí hladem a žízní
Marchajevův návrh podpořila senátorka Ljudmila Narusovová, vdova po významném ruském politikovi Anatoliji Sobčakovi. Šéfka Senátu Ljudmila Matvijenková nejprve návrh ignorovala, později prohlásila, že pokud bude oficiálně předložen, podpoří ho.
„Nemůžeme se tvářit, že se nic neděje, nelze schovávat hlavu do písku,“ řekla Matvijenková, senátorka za hlavní vládní stranu Jednotné Rusko, které Medveděv předsedá. „Vše, co se děje kolem demonstrací, je třeba analyzovat, státní moc musí s lidmi aktivněji pracovat, aby pochopila, co jim vadí a proč protestují,“ prohlásila šéfka Rady federace.
Šéf menší parlamentní strany Spravedlivé Rusko Sergej Mironov ve středu Medveděva přímo vyzval, aby odpověděl na otázky položené v Navalného filmu. „Mlčeti neznamená vždycky zlato, je třeba odpovědět nejen autorům filmu, ale hlavně milionům občanů, kteří se ptají na premiérův majetek,“ prohlásil Mironov na schůzi Státní dumy. Připomněl, že na přelomu let 2013 a 2014 vyšli na kyjevská náměstí Ukrajinci rozhořčení právě korupcí v těch nejvyšší vrstvách.
Členové komunistické frakce, druhé nejsilnější v dolní komoře ruského parlamentu, ve středu navrhli vytvoření zvláštní vyšetřovací komise, která by se podezření Medveděva z korupce věnovala.
Vyšetřit okolnosti policejního zásahu proti demonstrantům se ve středu rozhodla ruská ombudsmanka Taťjana Moskalkovová. Požádali ji o to podle agentury Interfax ředitel hnutí Za lidská práva Lev Ponomarjov a předsedkyně moskevské Helsinské skupiny Ljudmila Alexejevová, vůdčí osobnost sovětského a ruského disentu.
Výzvy ruských politiků ke smířlivějšímu přístupu k protestům zdaleka neznamenají souhlas s názory opozičního vůdce Navalného a dalších organizátorů nedělních demonstrací, upozorňují zpravodajové západních médií. Podle agentury Reuters jsou spíš projevem překvapení z masové účasti Rusů a zejména mladých lidí, kteří velkou většinu svého života prožili v éře prezidenta Vladimira Putina. Zájem na klidu ve společnosti má Kreml i proto, že příští rok na jaře čekají Rusko prezidentské volby.