‚Pocit hluboké lítosti.‘ Japonský císař se omluvil za válku

70. výročí kapitulace

‚Pocit hluboké lítosti.‘ Japonský císař se omluvil za válkuNOVÉ
Japonci vypouštějí holubice jako symboly míru před tokijskou svatyní Jasukuni, kde jsou kromě obětí války pochování i někteří váleční zločinci Foto: Foto: Reuters
1
Svět
Sdílet:

Japonsko si dnes v den 70. výročí kapitulace země na konci druhé světové války připomnělo miliony mrtvých, přičemž císař Akihito na hlavní vzpomínkové akci v Tokiu hovořil o pocitu lítosti a naději, že se s ohledem na něj podobný konflikt nikdy nebude opakovat. Jedenaosmdesátiletý monarcha se tak odchýlil od oficiálních formulací minulých let, což japonská média vykládají jako reakci na páteční projev premiéra Šinzóa Abeho. Ten sice vyjádřil hluboký zármutek nad oběťmi války, zároveň ale řekl, že země by se neměla za svou historii stále dokola omlouvat.

„Když hledím na naši minulost a připomínám si pocit hluboké lítosti nad poslední válkou, pak upřímně doufám, že se válečné hrůzy nikdy nebudou opakovat,“ řekl císař poté, co si davy lidí po celé zemi v poledne minutou ticha připomněly mrtvé. Akihitův otec, císař Hirohito, vyhlásil kapitulaci Japonska 15. srpna 1945 v rozhlasem přenášeném projevu.

Pravicový premiér Abe v pátek poněkud rozladil představitele sousedních států, které Japonsko během války okupovalo, když sice uznal, že Japonsko ve válce způsobilo „nezměrné škody a utrpení“ nevinným lidem, ale neomluvil se za ně. Země podle něj nesmí dopustit, aby „naše děti, vnoučata a další generace, které přijdou a které nemají s válkou nic společného,“ musely v omluvách pokračovat.

Čtěte také: Hirošima – krok k bezpečnějšímu světu

Podle čínské státní agentury je Abeho prohlášení „rozmělněná omluva“ a jde o „pochroumaný začátek budování důvěry mezi sousedními státy“.

Jihokorejská prezidentka Pak Kun-hje pak dnes řekla, že Abeho projev obsahoval některé „politováníhodné pasáže“. „Dějiny nelze zastírat, zůstanou živé prostřednictvím svědectví současníků,“ řekla na ceremonii v Soulu. Vyzvala také Japonsko, aby „v co nejkratší době“ vyřešilo otázku zneužívání žen japonskými vojáky jako sexuálních otrokyň.

Výročí konce války si dnes připomněla i Severní Korea hlučnou, ale pokojnou slavností v Pchanmundžomu v pohraničním demilitarizovaném pásmu oddělujícím sever a jih poloostrova. Ženská kapela složená z příslušnic severokorejské armády tam pochodovala jen několik metrů před přihlížejícími jihokorejskými a americkými vojáky.

Pchjongjang a Soul se nedokázaly dohodnout na společných oslavách konce japonské okupace. KLDR v rámci oslav do hlavního města povolala spřátelené skupiny zahraničních Korejců. Zúčastnili se řady veřejných shromáždění, která byla spíš než válečnému výročí věnována oslavě severokorejského vůdce Kim Čong-una.

Severokorejské slavnosti v demilitarizované zóně se obešly bez incidentů. Severní Korea ale jihu pohrozila útokem, pokud nezanechá nepřátelské propagandy mířící na severní stranu ostrova. Z tlampačů tam údajně přes demilitarizované pásmo zaznívala protikomunistická hesla.

Vzpomínkový akt se konal také v Pearl Harboru na Havaji, kde se akce zúčastnili starostové měst a velitel americké pacifické flotily. Japonský útok na přístav v roce 1941 přivedl USA do války. Zároveň se ceremonie konala také v Honolulu a japonské Nagaoce, odkud pochází japonský admirál Isoroku Jamamoto, který naplánoval útok na havajskou základnu. Nagaoka je také sesterským městem Honololu. USA toto japonské město bombardovaly v posledních válečných týdnech a zabily tam 2000 lidí.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články