‚Věčná sláva vítězům!‘ Komunisté na Krymu vyvěsili billboardy se Stalinem
Rudé oslavy konce války
Komunističtí aktivisté z krymského Sevastopolu instalovali ve městě několik billboardů s portréty sovětského krutovládce Josifa Stalina. Chtějí tím prý zdůraznit historické vazby poloostrova na Rusko a uctít památku veteránů, kteří zde za druhé světové války přišli o život. Billboardy s komunistickým vůdcem kromě řady místních lidí pobouřily především krymské Tatary.
„Věčná sláva vítězům,“ hlásá křiklavě rudý nápis vedle portrétu Josifa Vissarionoviče Stalina na jednom z billboardů, které se objevily v ulicích přístavního Sevastopolu u příležitosti 70. výročí sovětského vítězství ve druhé světové, respektive Velké vlastenecké válce. Netradiční koláž s generalissimem je doplněna obrazy města z doby války a ze současnosti.
Billboardy ve městě, o které se za druhé světové války sváděly tvrdé boje a které obdrželo čestný titul Město-hrdina, nechala vyvěsit místní buňka komunistické strany. První tajemník místního výboru strany Vasilij Prochomenko řekl, že nápad vyvěsit portréty Stalina přišel „přirozeně“.
„Ani nám nepřišlo na mysl, že bychom slavili den vítězství, tím spíš, že jde o 70. výročí, bez vrchního velitele. Takže na našich billboardech, kterými blahopřejeme sevastopolským veteránům ke Dni vítězství, je přirozeně i vrchní velitel, Josif Vissarionovič Stalin,“ uvedl.
Názory na vyvěšení portrétů muže, který způsobil smrt desítek milionů lidí, se mezi běžnými obyvateli města liší. Stanice Ukraine Today ocitovala místního občana Andreje: „Stalin byl ve své době vynikající osoba. Ale teď uplynula dlouhá doba a zbývá už jen málo veteránů a myslím si, že měli udělat obrázek těch, kteří stále žijí – mužů a žen, co se účastnili války. Myslím si, že to by bylo mnohem lepší.“
Zdrženlivý postoj k vyvěšeným billboardům zaujala i místní obyvatelka jménem Valerie. „Můžu říct, že můj pohled na billboardy s obrázkem Stalina je negativní, protože si myslím, že by na nich měly být plakáty našich veteránů, našich hrdinů,“ uvedla.
Původní obyvatelé poloostrova – krymští Tataři – naproti těmto zdrženlivým komentářům bijí na poplach. A není se čemu divit. V roce 1944 jich byla pro podezření z kolaborace s Němci většina z Krymu deportována do střední Asie. Zde jich velká část zemřela v důsledku špatných životních podmínek, nejčastěji na nemoci a podvýživu. Vrátit se mohli až po pádu komunismu v 90. letech. Rozkaz k jejich deportaci přitom vydal právě Stalin.