Rusem teď může být každý, jehož mateřštinou je ruština
Rusko umožní získat občanství ve zjednodušeném řízení ruskojazyčným obyvatelům někdejšího Sovětského svazu. Novelu zákona dnes podepsal prezident Putin. Dekretem také rehabilitoval krymské Tatary a další příslušníky etnických menšin.
Ruské občanství nyní budou moci obyvatelé bývalého Sovětského svazu získat jednodušeji. Musí být pouze uznáni jako ruskojazyční a oni sami nebo jejich příbuzní musí být bývalými obyvateli Sovětského svazu. Změnu právního předpisu o udělování ruské státní příslušnosti navrhla vláda počátkem března.
Zákon by mohl zásadně ovlivnit situaci na Ukrajině, kde se k ruskému etniku hlásí asi 17 procent obyvatel. Možnosti by ale mohli využít i obyvatelé Lotyšska, Estonska, Kazachstánu či středoasijských států.
Putin podepsal i rehabilitaci krymských Tatarů
Putin dnes také podepsal dekret o rehabilitaci krymských Tatarů a dalších příslušníků krymských etnických menšin, kteří během vlády sovětské diktátora Josifa Stalina čelili útlaku. „Podepsal jsem dekret, který rehabilituje populaci krymských Tatarů, populace Arménů, Němců a Řeků - tedy všech, kteří za Stalinových represí trpěli," citoval Reuters z Putinova prohlášení.
Na dvoumilionovém Krymu, který Rusko v březnu anektovalo, žije asi 300 tisíc krymských Tatarů. Příslušníci tohoto etnika kvůli přičlenění poloostrova k Rusku s ohledem na historické zkušenosti vyjadřují obavy o svou budoucnost. Ještě během druhé světové války je sovětský vůdce Stalin nechal kvůli obviněním z kolaborace deportovat především do středoasijských sovětských republik. Legálně se mohli vrátit na Krym až po několika desetiletích. Moskva opakovaně prohlásila, že práva krymských Tatarů zůstanou zachována.