Papež František chodil dříve na psychoanalýzu. Sezení mu prý prospívala
Někdejší problémy Františka
Současný papež František navštěvoval v průběhu sedmdesátých let po dobu půl roku židovskou psychoanalytičku. Sezení s ní mu prospívala, cituje papeže chystaná kniha “Pope Francis: Meetings with Dominique Wolton, Politics and Society”. Upozornila na to agentura Reuters. Vztah katolické církve k psychoanalýze je od jejího samého počátku, kdy s ní přišel Sigmund Freud, značně odmítavý.
„Po šest měsíců jsem za ní jednou týdně docházel, aby mi pomohla vyjasnit určité záležitosti v mém životě,“ uvedla hlava katolické církve v sérii rozhovorů s francouzským sociologem Domikem Woltonem. Útržky rozhovorů nyní uveřejnil deník Le Figaro. „Byla velmi dobrá, velká profesionálka. Opravdu hodně mi pomohla,“ doplnil nyní osmdesátiletý papež, jemuž v době, kdy na sezení docházel, bylo 42 let.
Rozhovory už neuvádí jméno zmíněné psychoanalytičky ani důvod, proč sezení původně začala. Papež jen řekl, že mu žena těsně před svou smrtí znovu zavolala, ale ne „kvůli odpuštění, nýbrž kvůli duchovnímu dialogu.“
Papež František dlouhodobě volá po tolerantnějším vystupování katolické církve. V minulosti kritizoval kněží, kteří jsou „zbytečně přísní a zpátečničtí“. „Jedná se o jistý druh fundamentalismu. Když se setkám s někým takto zpátečnickým ve svých postojích, obzvláště když dotčený je mladý, říkám si, že se chová zle. Ve skutečnosti však pouze hledá pevnou půdu pod nohama“, dodal. Novým odhalením se také dostal do rozporu s dosavadním přístupem církve k psychoanalýze. Ta od samého počátku psychoanalýzy k ní byla velmi kritická, i když některé současné liberální proudy v církvi k Freudovu učení nejsou tak odmítavé.
Kniha, která informace o papežových sezeních přinesla, vyjde 6. září.